Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym

11-700 Kosewo Górne

Pokaż na mapie

Mrągowo

gmina

  Obszar Stacji to ok. 700 ha położone na terenie gmin Mrągowo i Mikołajki. Siedziba Stacji znajduje się na południowym brzegu jeziora Kuc. Jezioro (ok. 100 ha), również należące do Stacji, to jedno z najczystszych jezior w Polsce. Część terenu jest trwale ogrodzona i prowadzona jest na nim nowoczesna, intensywna hodowla fermowa jeleniowatych; reszta stanowi zaplecze paszowe. Hodujemy wysokiej jakości jelenie europejskie Cervus elaphus hippelaphus (70 szt.) i daniele Dama dama ( 325 szt.). Równolegle rozbudowujemy stado jeleni sika Dybowskiego Cervus nippon hortullorum (75 szt.). Posiadamy również muflony (15 szt.). Jest także kilkanaście kóz domowych, oraz owiec , kilka koni.
  Stacja - teren, jezioro i prowadzona w niej hodowla - jest wykorzystywana do prowadzenia różnorodnych badań naukowych. Badania dotyczą przede wszystkim parazytologii oraz hodowli fermowej jeleniowatych. Stacja jest otwarta na wszelkie propozycje współpracy naukowej.
  Jako ferma jeleniowatych sprzedajemy cieszące się uznaniem w kraju i za granicą zwierzęta hodowlane. Ponad dwudziestoletnia praca hodowlana przynosi obecnie znakomite wyniki - nasze jelenie mają jedne z najlepszych parametrów produkcyjnych w Europie. Z powodzeniem są sprzedawane w kraju i za granicą (eksportowaliśmy je już do Czech,Litwy, Łotwy oraz Szwecji) jako zarodowe. Nasienie i embriony jeleni europejskich i sika eksportowaliśmy także do Australii. Nasze daniele dały początek wielu fermom oraz populacjom wolno żyjących (introdukcje) danieli w kraju.
  Od kilkunastu lat rozwijamy cieszącą się coraz większą popularnością sezonową (okres wiosenno-letni) działalność turystyczno-edukacyjną. Chętnie dzielimy sie swoimi doświadczeniami z zakresu hodowli fermowej jeleniowatych z wszystkimi zainteresowanymi ta problematyką. Corocznie przyjmujemy na praktyki studenckie i szkolenia indywidualne kilkanaście osób. Systematycznie powstają u nas prace magisterskie i doktorskie.
  ATRAKCJE:
  Spacer wśród oswojonych jeleni pasących się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc. Wizyta u oswojonych danieli oraz muflonów. Możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz.
  Po lub przed spacerem wizyta w muzeum Stacji. Bogate zbiory poroży jeleni europejskich, danieli, jeleni sika oraz innych gatunków jeleniowych i rogi muflonów, unikalne kolekcje zrzutów obrazujące rozwój poroża. Wystawa fotografii przyrodniczej oraz specjalne seanse slajdów autorstwa m.in. Andrzeja Stachurskiego pt. „Mazurskie spotkania”, ilustrowanych muzyką, odgłosami przyrody i zwierząt.

Dojazd i godziny otwarcia


11-700 Kosewo Górne
woj.warmińsko-mazurskie
gmina Mrągowo

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07:00 - 15:00
Wtorek: 07:00 - 15:00
Środa: 07:00 - 15:00
Czwartek: 07:00 - 15:00
Piątek: 07:00 - 15:00
Sobota: 10:00 - 17:00
Niedziela: 10:00 - 17:00

Dodatkowe informacje

Koszt wstępu:
 • dzieci: 7,00 zł .
 • dorośli: 15,00 zł .
 • grupy: 0,00 zł .
Grupy celowe
 • Atrakcja ciekawa również dla dzieci
 • Atrakcja dla seniora
Zasięg
 • Atrakcja turystyczna
Kierunek Poza miastem
Strona www http://www.kosewopan.pl/
E-mail: kosewopan@kosewopan.pl
Telefon: 89-742-43-80