Atrakcje w Polsce są przepiękne. Jeżeli ktoś ma w sobie duszę prawdziwego turysty i kocha zwiedzać to powinien poznać zamki, jakie można znaleźć na terenie Polski.

Zamek Książ

Jest to zespól rezydencjalny, który do dnia dzisiejszego można podziwiać w Wałbrzychu. Ta konstrukcja budowlana powstawała na przestrzeni 1288–1292 roku. Za jej wybudowanie odpowiedzialny jest Bolek I Surowy – książę świdnicko – jaworski. Przez wiele lat zamek przechodził z rąk do rąk. Był on świadkiem wojen, bratobójczych walk. W jego wnętrzach miały przyjemność gościć tak znane osobistości, jak Izabela Czartoryska, Winston Churchill, Zygmunt Krasiński i wielu innych. Obecnie zamkowe wnętrza, jak również pałacowe ogrody są udostępnione do zwiedzania. W październiku 2018 roku została otwarta „Podziemna Trasa Turystyczna” w tunelach drążonych podczas II wojny światowej. To tutaj na przełomie kwietnia i maja odbywa się najpiękniejszy w całej Polsce festiwal kwiatów. W grudniu 2014 roku na zamku wybuchł pożar podczas przeprowadzania prac renowacyjnych na dachu. Na szczęście zniszczeniu uległ tylko dach, który został odnowiony już w kwietniu 2015 roku.

Zamek w Mosznej

Pałac w Mosznej położony jest we wsi o tej samej nazwie, w województwie opolskim. Ta budowla barokowa powstała w XVIII wieku. W czerwcu 1986 roku doszło do pożaru, który wymusił przeprowadzenie prac budowlanych. To wtedy też pałac zyskał ostateczny kształt, który można do dzisiaj podziwiać. W parku przynależnym do zamku znaleźć można cenne okazy rododendronów. Na szczęście zamek nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 w wyniku przeprowadzonych prac na terenie pałacu odkryto pozostałości średniowiecznej palisady. Od 2013 roku w zamku znaleźć można hotel i restaurację. Przez pewien czas znajdowało się tam Centrum Terapii Nerwic.

Zamek Dunajec

Zamek w Niedzicy znajdujący się nad Dunajcem według legendy był kiedyś siedzibą Inków, którzy razem z częścią arystokracji uciekali przed hiszpańskimi prześladowcami. Do dzisiaj podobno na terenie zamku ukryty jest ich skarb, który czeka na odkrycie. Pierwsze wspominki o tym zamku pojawiły się w dokumencie z 1325 roku. W późniejszych latach przechodził on z rąk do rąk, m.in. przez 60 lat zamek był w posiadaniu Łaskich. W bliskiej odległości od niego znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie.

Zamek Czocha

To jedno z najpiękniejszych miejsc udostępnionych do zwiedzania o każdej porze roku. Na jego terenie znaleźć można niezwykły Gabinet Osobliwości, jak również multimedialne sale…tortur. Dużą popularnością cieszy się również nocne zwiedzanie zamku. Na terenie zamku urządzane są również stałe imprezy, takie jak: Dni Rzemiosła, Festiwal Kuchni Historycznej, Podróż do Średniowiecza.

Zamek w Gołuchowie

Ta wczesnorenesansowa budowla o charakterze obronnym, została wzniesiona w latach 1550–1560 w Gołuchowie. Przebudowana wielokrotnie , m.in. przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską nabrała charakteru renesansowo-manierystycznej rezydencji magnackiej. Od 1951 roku znaleźć tam można oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie podziwiać można zabytkowe, pięknie zachowane wnętrza i wspaniałe dzieła sztuki. Oprócz tego znaleźć tam można restaurację i Muzeum Leśnictwa. We wnętrzach zamku prowadzone były zdjęcia do takich filmów, jak „Królowa Bona”, „Akademia Pana Kleksa”.