Dolina Loary to z pewnością niejedyne miejsce, gdzie znajdziemy przepiękne obiekty zamkowe i pałacowe. Co więcej, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby nacieszyć oczy widokiem wspaniałej, zabytkowej architektury. Nasza rodzima Polska obfituje w bardzo dobrze zachowane historyczne budowle, które zachwycają wystawnymi wnętrzami i fasadami z innych epok, przenoszącymi turystów w dawne czasy. Jeśli uwielbiasz podobne atrakcje turystyczne, to z pewnością musisz odwiedzić opisane w tym artykule miejsca!

Znamienite polskie zamki

Wśród wielu polskich zabytków tego typu niekwestionowanym liderem jest Zamek Książ, czyli trzeci co do wielkości, a także jeden z najlepiej zachowanych zamków, położonych na terenie naszego kraju. Oprócz niezwykłych, pełnych przepychu wnętrz, które ukazują dawne, rodzime bogactwo, znajduje się tu szereg atrakcji – takich jak hotel z apartamentem prezydenckim i książęcym, palmiarnia z początków XX wieku, mauzoleum czy stajnie z końmi oraz oferowanymi lekcjami jeździectwa, prowadzonymi pod okiem doświadczonego instruktora.

Kolejną, wspaniałą fortecą, którą warto zwiedzić, jest Zamek krzyżacki w Malborku, określany mianem największego średniowiecznego zamku gotyckiego na świecie. W skład okazałej, wykonanej z cegły budowli wchodzą strzeliste wieżyczki, a wnętrze – poza dużą liczbą komnat i sal, przepełnionych szczególną atmosferą dawnych czasów – skrywa jedną z największych na świecie figurę Maryi Panny. A także, o czym można dowiedzieć się z tego serwisu, ekspozycję zabytkowych zbroi, sporą kolekcję rzeźb oraz pokaźne zbiory wyrobów z bursztynu i ceramiki.

W województwie opolskim znajduje się Zamek w Mosznej, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom baśniowych klimatów. Widoki niczym z czołówki animacji Walta Disneya robią wprost oszałamiające wrażenie. Zbudowana w połowie XVIII wieku budowla, po pożarze w roku 1896 była stopniowo odnawiana i rozbudowywana, co sprawiło, że obecnie posiada aż 99 wież i 365 pomieszczeń! Barokowa fasada kryje we wnętrzu zabytkowe sale balowe i pełne przepychu komnaty, bogate w obrazy i malunki ścienne, a także kameralną kaplicę oraz pełną uroku oranżerię. Jeśli jednak miłośnicy zabytkowych budowli zamkowych uznają, że to wciąż za mało wrażeń, powinni odwiedzić także Zamek Czocha w Suchej, Zamek Królewski na Wawelu oraz ruiny Zamku Krzyżtopór.

Wystawne zabytkowe pałace

Do jednej z najbardziej znanych atrakcji architektury pałacowej niewątpliwie można zaliczyć Pałac Królewski w Wilanowie. Rozległy kompleks został wybudowany w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jest największym barokowym zabytkiem w naszym kraju. Pałac aż do dnia dzisiejszego zachował niezmienioną formę architektoniczną, pozwalającą odwiedzającym go osobom przenieść się w czasie o setki lat. Otaczający go kompleks parkowo-pałacowy, podzielony na kilka części, jest bogaty w pomniki i rzeźby znanych postaci historycznych, a także w rozmaite, wymyślne gatunki rodzimych i egzotycznych roślin. We wnętrzu Pałacu Królewskiego, które jest dostępne dla zwiedzających, znajdziemy Galerię Portretu Polskiego, piękne, zrekonstruowane wnętrza, a także muzeum.

Niewątpliwą perłą w koronie zabytków powiatu łowickiego jest Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Z zewnątrz wydawać się może, że to niepozorny budynek w stylu klasycystycznym, umiejscowiony w pobliżu parku w Arkadii (utrzymanego w duchu romantycznym). I właśnie w takiej mitycznej tematyce urządzone są wnętrza pałacyku. Znajdziemy tam oryginalne XVIII-wieczne meble oraz dzieła sztuki, odzyskane po II wojnie światowej. Spośród wielu kompleksów pałacowych w Polsce na uwagę zasługują także Pałac Branickich w Białymstoku, Pałac na Wodzie w Warszawie oraz zabytkowy Pałac w Pszczynie, o których przeczytasz więcej na stronie www.arte24.pl.

Cenne zabytki, pełniące dziś funkcje muzealne, są wartym zobaczenia oraz niezwykle ważnym elementem polskiej historii i kultury. Z pewnością jednak nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju, aby wziąć udział w wyjątkowym spektaklu zabytkowej architektury, który przenosi widzów w świat klimatycznych wieków najdawniejszych.

Interesują Cię nie tylko polskie zabytki, ale i piękne krajobrazy oraz piesze wędrówki? Sprawdź Co warto wiedzieć o Głównym Szlaku Beskidzkim? (podgore.pl)