Australia to kontynent pełen niespodzianek. Odkrywany aż trzykrotnie, w końcu został skolonizowany — i to dopiero w 1786 roku. Tym samym jest to najmłodszy ze wszystkich, zasiedlonych kontynentów. Nie oznacza to jednak, że był on pozbawiony życia — wręcz przeciwnie, ponieważ był on zamieszkiwany przez Aborygenów. Ci z kolei znani są m.in. z wynalezienia słynnego bumeranga. Co warto wiedzieć na temat tego urządzenia?
Bumerang — co to?
Pierwotnie urządzenie to było wynalezione jako broń. Obecnie jednak zmienił się nieco jego charakter, przez co stał się zabawką oraz sprzętem do uprawiania sportu. Zasięg jego lotu zależny jest przede wszystkim od ciężaru tego przedmiotu oraz techniki, jaką posługuje się osoba nim miotająca. Jednak należy wiedzieć o tym, że zazwyczaj nie przekracza on dystansu 150 m. Jego nazwa pochodzi natomiast z języka Aborygenów i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kij, który wraca”. Oczywiście jest ona związana z cudownymi właściwościami bumeranga — powraca on bowiem zawsze na miejsce, z którego został wyrzucony. Okazuje się jednak, że dowody obecności tego gadżetu odkryto również na ziemiach polskich. I to na długo przez dopłynięciem Europejczyków do brzegów Australii…
Pierwszy bumerang w Polsce
O dziwo pierwszy odkryty bumerang w Polsce jest również najstarszym zachowanym w dobrym stanie znaleziskiem tego typu na całym świecie! Mowa o odkryciu, jakie poczyniono w 1985 roku w Jaskini Obłazowej. Na jej terenie znaleziono bowiem obiekt, który liczył sobie aż 71 cm długości! Został n wykonany z ciosu mamuta i ważył zaledwie 0,8 kg. Badania przeprowadzone nad zawartymi w nim izotopach węgla wykazały, że został on wyprodukowany ok.23-30 tysięcy lat temu. Ludzie, którzy go po sobie w jaskini pozostawili, byli najprawdopodobniej koczującym w tym miejscu plemieniem myśliwych. Znalezisko te jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ jest ono znacznie starsze od jakichkolwiek bumerangów, które powstały w Australii. Powstanie najstarszego, zachowanego bumeranga Aborygenów datuje się bowiem na 10 tysięcy lat temu.
Bumerang obecnie
Zmieniło się wiele, ponieważ od dawna bumerangi nie są już używane jako broń. W obecnych czasach stanowią gadżet, za pomocą którego można wykonywać sport zręcznościowy. Rzucanie bumerangiem to umiejętność, którą zdobywa się wraz z czasem. Nauka odpowiednich technik, chwytów i rzutów może bowiem zająć nieskończoność. Jednak gdy już się je opanuje — sport ten daje wiele radości i satysfakcji.
Jeżeli więc interesują Cię bumerangi, koniecznie zajrzyj na stronę internetową sklepu Decathlon. W jego asortymencie znajdziesz bogatą ofertę różnych modeli — również dla osób leworęcznych.
Od czego zacząć zabawę z bumerangiem?
Osobom początkującym swoją przygodę z tym przedmiotem, zawsze zaleca się zajrzeć do instrukcji obsługi, załączonej przez producenta. Pomoże to uniknąć nieszczęśliwych wypadków, uszkodzeń, a także opanować techniki bezpiecznego miotania tym urządzeniem. Naukę dobrze jest rozpocząć od obserwacji bumerangu w trakcie lotu. W pierwszej kolejności dobrze jest opanować podstawy poprawnych rzutów. Tylko one są bowiem gwarancją na to, że urządzenie do Ciebie powróci. Gdy już zaobserwujesz, że bumerang wraca — dopiero teraz można przystąpić do pierwszych prób jego łapania. Znając tor jego lotu oraz sposób, w jaki zachowuje się w trakcie lotu — łatwiej będzie Ci go złapać w powietrzu.