Bogate dziedzictwo kulturowe Polski opiera się na jej położeniu geograficznym i ponad 1000-letniej historii, obejmującej powstania, rozbiory, I i II wojnę światową. Oferta kulturalna obejmuje wydarzenia muzyczne, teatralne, literackie i kulinarne. Sprawdź, których imprez nie można ominąć!

Impreza sylwestrowa

Sylwester jest obchodzony hucznie na całym świecie. Podobnie w Polsce ludzie spotykają się, organizują ekscytujące imprezy, spotkania rodzinne. Największa sylwestrowa impreza plenerowa organizowana jest na krakowskim Rynku Głównym. Wydarzenie kończy się pięknym pokazem światła laserów o północy. Wspomniany pokaz zastąpił sztuczne ognie.

Uroczystości wielkanocne

Obchody wielkanocne rozpoczynają się na tydzień lub dziesięć dni przed Niedzielą Wielkanocną i kończą w Lany Poniedziałek. Można wtedy kupić różnego rodzaju arcydzieła. Krakowskie jarmarki oferują szeroką gamę kolorowych dekoracji, w tym drewniane i ceramiczne pisanki. Możesz też kupić zajączki, kurczaczki i zajączki wielkanocne.

Juwenalia

To coroczne święto studentów, zapoczątkowane w XV wieku w Krakowie. Odbywa się przed letnią sesją, w maju lub na początku czerwca. Juwenalia mają standardowy format, zaczynają się barwną paradą. Następnie władze (burmistrz lub prezydent) przekazują studentom symboliczne klucze do miasta.

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej

Po raz pierwszy odbyły się w czerwcu 1999 roku. Miały przybliżyć kulturę żydowską w formie muzyki, literatury, poezji i dzieł sztuki. To dwudniowe wydarzenie organizowane jest w Gdańsku. Program obejmuje liczne koncerty, lekcje hebrajskiego, seminaria, wystawy i wieczory literackie. Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Wianki

Dawniej obchodzono to święto z okazji przesilenia letniego. Rytuały obejmowały przeskakiwanie przez ogniska, wróżenie, wspólne wędrówki po lesie w poszukiwaniu mitycznego kwiatu paproci. Do dzisiaj Wianki obchodzone są nad Wisłą. W programie znajdują się koncerty muzyczne i wydarzenia kulturalne. W tym roku jedną z głównych atrakcji będzie Orfeomajnun.

Festiwal Kultury Żydowskiej

To wielkie wydarzenie muzyczne i teatralne. Gości nie tylko artystów z Polski, ale z całego świata. Co roku odbywa się ponad 200 wydarzeń, które mają na celu promocję kultury żydowskiej. Ulica Próżna i Synagoga przy Placu Grzybowskim w Warszawie stały się centrum ekscytujących eventów muzycznych i teatralnych podczas festiwalu, trwającego 8-10 dni.

Atrakcje kulturowe

Jarmark św. Dominika w Gdańsku

To prawdopodobnie jeden z największych festiwali handlowych i kulturalnych w Europie, odbywających się pod gołym niebem. Tradycja jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku. Można wtedy zobaczyć liczne stragany z atrakcyjnymi dodatkami, ozdobami, artykułami spożywczymi itp. Oprócz tego program obejmuje koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne.

Zielonogórskie Święto Wina

Wspomniane święto związane jest ze zbieraniem winogron z okolicznych winnic, a następnie dowożeniem ich do browarów w celu produkcji wina. Po raz pierwszy festiwal odbył się w październiku 1852 roku. Obecnie organizowany jest w pierwszym lub drugim tygodniu września. Rozpoczyna się w sobotę i trwa 9 dni.