Zwierzęta domowe takie jak psy, koty czy świnki morskie często zapadają na różne dolegliwości, których objawy są dla nich uciążliwe, a nieleczone odpowiednio mogą doprowadzić do groźnych powikłań, a nierzadko również stać się zagrożeniem dla ich opiekunów. Dobrym przykładem jest tu uporczywe swędzenie przejawiające się częstym drapaniem, które może mieć różne podłoże w tym zakażenie niebezpiecznym pasożytem nazywanym świerzbowcem.

Czym jest świerzb?

Świerzb jest chorobą powodowaną przez obecność niewielkiego pajęczaka – zewnątrzpasożytniczego roztocza. W przypadku zwierząt domowych może to być Sarcoptes scabiei, czyli świerzbowiec drążący lub Otodectes cynotis, a zatem świerzbowiec uszny. Oba gatunki przenoszą się przez kontakt bezpośredni z zainfekowanym zwierzęciem, a ich obecność wymaga leczenia weterynaryjnego. Świeżbowce skórne bytują w drążonych przez siebie w naskórku kanałach, gdzie składają jaja, z których powstają nimfy i larwy, a następnie dorosłe osobniki. Świeżbowce uszne żyją wewnątrz kanałów słuchowych, a objawem ich obecności jest znaczna ilość woskowatej wydzieliny. Łatwo zauważalnymi symptomami zakażenia świerzbowcem może być uporczywe drapanie się, ocieranie o różne przedmioty, a także powtarzające się trzepanie głową. Przy świerzbowcu skórnym ślady bytowania pasożyta objawiają się na głowie, a także kończynach, na brzuchu oraz klatce piersiowej. W zaawansowanych stadiach na ciele pojawiają się obszary pozbawione sierści.

Jak diagnozuje się i leczy świerzb?

Podstawą do zdiagnozowania zakażenia świerzbowcem jest pobranie zeskrobiny z miejsc będących potencjalnym obszarem infekcji albo badanie krwi na obecność przeciwciał. Sposobem sprawdzenia, czy mamy do czynienia z pasożytem jest też analiza objawów oraz sprawdzanie odruchów. Leczenie zakażenia świerzbowcem trwa między 4 a 6 tygodni i polega na podawaniu odpowiednich leków – tabletek lub zastrzyków a przy świerzbie usznym kropli albo maści. Pomocniczo stosuje się także antybiotyki oraz preparaty łagodzące swędzenie. Profesjonalną pomoc dla wszystkich zwierząt domowych można znaleźć w Gabinecie Weterynaryjnym Strażacka w Ożarowie Mazowieckim. Poza leczeniem gabinet oferuje działania profilaktyczne, a także badania diagnostyczne – laboratoryjne, jak również USG i RTG.