Doczekaliśmy czasów, w których sprowadzanie auta z zagranicy obciążone jest ryzykiem zakupu egzemplarza popowodziowego. Nad Wisłą natomiast ceny dobrych aut używanych poszły mocno w górę. Remedium na takie problemy może okazać się darowizna samochodu od bliskiej osoby (która już na przykład nie będzie w stanie go użytkować). Jakie są obowiązki i formalności związane z darowizną samochodu?

Darowizna samochodu – podstawowe informacje

Darowizna samochodu – podobnie jak na przykład darowizna mieszkania – musi zostać spisana na piśmie. Nie jest jednak w tym celu konieczne udawanie się do notariusza. Ponadto warto pamiętać o tym, że w przypadku darowizny samochodu trzeba zgłosić ów fakt w Urzędzie Skarbowym, jednak nie jest to równoznaczne z koniecznością uiszczenia podatku. Zwolnieni będziemy z niego, jeśli darczyńcą okaże się być ktoś z naszej najbliższej rodziny – na przykład:

  • żona, mąż,
  • córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk,
  • matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek,
  • pasierbica, pasierb,
  • siostra, brat,
  • macocha, ojczym.

Inspiracją do stworzenia artykułu była strona: https://www.e-doradcy.pl/darowizna-samochodu-umowa-podatek-zwolnienia-z-podatku/

Co stanie się, jeśli nie zgłosimy darowizny samochodu fiskusowi? Musimy wtedy liczyć się z przykrymi konsekwencjami takiego czynu. Mam tu na myśli konieczność opłacenia podatku, a nawet odpowiedzialność karno-skarbową. Na zgłoszenie darowizny mamy sześć miesięcy. Po tym okresie Urząd Skarbowy ma prawo wystąpić do nas o zapłacenie podatku naliczonego od nadwyżki wartości samochodu wobec kwoty wolnej od podatku. Przykładowo – jeśli rząd podniesie kwotę wolną od podatku (zgodnie z obietnicami) do 30 000 złotych, a otrzymane przez nas auto będzie warte 35 000 złotych, to konieczne będzie opłacenie świadczenia na rzecz państwa naliczonego od kwoty 5000 złotych.

Warto więc pamiętać o dopełnianiu wszystkich formalności wobec organów administracji skarbowej. Najczęściej nie kosztują nas one wiele wysiłku, a mogą uchronić nas przed bardzo przykrymi konsekwencjami.