Chociaż siedmiokrotny zwycięzca Rajdu Dakar Rosjanin Władimir Czagin już nie zasiada za kierownicą ciężarówki, to nadal ma ogromny wpływ na rywalizację w tym legendarnym wyścigu. Obecnie piastuje stanowisko jednego z szefów zespołu Kamaz Master, a dodatkowo pod jego okiem wyszkolił się godny następca – Eduard Nikołajew.

Władimir Czagin to niekwestionowana legenda Rajdu Dakar. Rosjanin triumfował w tej słynnej imprezie w latach 2000, 2002, 2003, 2004, 2006, 2010 i 2011 w kategorii ciężarówek i dzięki temu wyprzedził inną ikonę Dakaru Czecha Karela Lopraisa. Aktualnie jest jednym z dowodzących w teamie Kamaz Master i nawet „zza biurka” może pochwalić się licznymi sukcesami. Odkąd został jednym z szefów stajni Kamaza, czyli od 2013 roku, jego team triumfował aż 6 razy na 7 edycji (raz uprzedził go Gerard de Rooy z Polakiem Dariuszem Rodewaldem jako mechanikiem na pokładzie). Ogromna w tym zasługa „ucznia Czagina”, czyli Eduarda Nikołajawa, który jako kierowca zwyciężał w Rajdzie Dakar w latach w 2013, 2017, 2018 i 2019 roku. Wcześniej Nikołajew zanotował jedno „złoto” u boku swojego mentora jako mechanik w 2010 roku.

Nikołajew, podobnie jak kiedyś Czagin, będzie jednym z faworytów w nadchodzącym wielkimi krokami Rajdzie Dakar. Dodatkowo z powodu kontuzji kręgosłupa wycofał się jego główny konkurent, czyli Gerard de Rooy, stąd też przed Rosjaninem ogromna szansa, by wygrać po raz 4 z rzędu i podgonić legendarnego „Cara” w liczbie zwycięstw. „Przeszkodzić” mu mogą koledzy z zespołu Kamaza: Ajrat Mardejew i Andriej Karginow, którzy również na swoim koncie mają sukcesy w rajdzie – Mardajew był pierwszy w 2015, Karginow pokonał całą stawkę rok wcześniej. Z pewnością sam Władimir Czagin nie miałby nic przeciwko, gdyby główna rywalizacja rozegrała się wewnątrz Kamaz Master, jak było w 2015 roku, gdy całe podium Rajdu Dakar w kategorii ciężarówek zostało zajęte przez Rosjan.

Przeczytaj również: http://rytmdnia.pl/adam-malysz-od-sukcesow-na-skoczni-do-wystepow-w-rajdzie-dakar/

Władimir Czagin do tej pory dzierży kilka dakarskich rekordów. Najwięcej, bo aż siedem razy triumfował w rajdzie w klasyfikacji ciężarówek. Do tego piastuje drugie miejsce w zwycięstwach w pojedynczych etapach we wszystkich kategoriach. Ma w ich w dorobku aż 63, pięć mniej od Stephane Peterhansela. A do tego wygrywał aż 9 na 14 w pojedynczej imprezie – to największy wynik w ciężarówkach.

Władimir Czagin to z pewnością jedna z ikon pustynnego wyścigu znanego na całym globie. Po zakończeniu kariery na trasie nie poprzestał na tym i nadal prowadził swój zespół do kolejnych osiągnięć, przekazując młodszemu pokoleniu kierowców swoje bezcenne doświadczenie. Jak sam mówił: „Zawsze miałem jasno wytyczony cel i wynik, jaki chce osiągnąć (…) Ważna jest też nadzieja i wiara w to, że wszystko będzie dobrze”. I ta uniwersalna maksyma najlepiej puentuje postać „Cara Dakaru”.

Szukasz informacji o Rajdzie Dakar? Odwiedź: https://dakar.pl/