Jeśli ferie w mieście już nam się znudziły i chcemy zafundować naszym pociechom aktywny wypoczynek w otoczeniu zaśnieżonych gór, gdzie powietrze jest niezwykle zdrowe (zwłaszcza w porównaniu z wieloma miastami, gdzie w zimie niezaprzeczalnie rządzi smog), jest to doskonały pomysł, dzięki któremu zintegrujemy się z najbliższymi na łonie natury. Jak się przygotować i co warto wiedzieć, by pobyt w górach był bezpieczny?

Wyjazd w Tatry z dziećmi

Chyba każdy rodzic wie doskonale, z czym wiąże się wypoczynek całą rodziną, gdy na pokładzie znajdują się nasze dzieci. To wielka radość, ale również wyzwanie. Zarówno pod względem logistycznym i organizacyjnym, jak i w temacie bezpieczeństwa.

Ferie w górach wymagają odpowiedniego przygotowania, a co za tym idzie – nie ma miejsca na prowizorkę! Trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie, odzież funkcyjną i dobrze zorganizować pobyt, biorąc pod uwagę różne warunki atmosferyczne.

Na co uważać w górach

Przede wszystkim powinniśmy monitorować wszelkie ostrzeżenia pogodowe i brać pod uwagę to, co mówią eksperci. Jeśli nie jesteśmy zaprawionymi piechurami górskimi, nie zapuszczajmy się (zwłaszcza gdy mamy pod opieką dzieci) na trudne szlaki.

Pogoda jest zmienna – nie sugerujmy się tym, co widzimy w danym momencie za oknami w pokoju hotelowym. Już za godzinę warunki atmosferyczne mogą się diametralnie zmienić. Nie ryzykujmy więc swojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Tylko oznakowane szlaki – nie błądźmy nigdzie w ramach poszukiwania przygód. To może się źle skończyć! Zabierzmy ze sobą mapy i turystyczne przewodniki. Kiedy zabraknie zasięgu w telefonie lub nieoczekiwanie rozładuje się bateria, papierowe i tradycyjne rozwiązanie może być niezwykle pomocną alternatywą dla GPS-u.

Co spakować na ferie w górach?

Przede wszystkim akcesoria, które zapewnią nam komfort podczas górskich wypraw oraz kupmy odpowiednią odzież funkcyjną. Ciepłe, wodoodporne kurtki narciarskie, które uchronią nas przed przemarznięciem nawet w bardzo mroźny dzień.

Ocieplacze, wełniane, ciepłe swetry i bielizna termoaktywna – to tylko kilka ważnych punktów na liście zakupowej! Równie ważne są buty. To one zapewniają nam bezpieczeństwo. Odpowiednio perforowana podeszwa uchroni przed poślizgnięciem się, a membrana nieprzemakalna nie dopuści do przemoczenia stóp nawet w bardzo wysokim śniegu.

Właściwe ocieplenie obuwia wpłynie na komfortowe zwiedzanie i zawsze ciepłe stopy. Przyda się też dobry turystyczny plecak i bidon termiczny, do którego wlejemy ciepłą wodę, by szybko się rozgrzać.

Pamiętajmy też o tym, że dobrze jest zaplanować wyjazd w taki sposób, abyśmy nie musieli być zdani tylko i wyłącznie na pogodę. Warto skorzystać z resortu, który zapewnia dostęp do wielu świetnych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przykładem może być prowadzony przez Pawła Dziubasika, Resort Bania, który mieści się w Białce Tatrzańskiej.