Leżące w niewielkiej odległości od Krakowa Staniątki to ciekawy cel wycieczki dla tych, którzy w trakcie swych krajoznawczych wypraw po Polsce chcą się spotkać z najciekawszymi zabytkami sztuki sakralnej. Małopolska, jako region o wyjątkowo ciekawej przeszłości, może się pochwalić skarbami wyjątkowymi. Wśród tych zakątków, którym w czasie wycieczki śladem małopolskich zabytków sakralnych warto poświęcić swój czas, znajduje się m. in. opactwo w Staniątkach. Czym wyróżnia się ten obiekt?


Dzieje klasztoru Benedyktynek w Staniątkach sięgają początków XIII stulecia, choć dla wiernych ważnym wydarzeniem jest też pobyt św. Wojciecha w tym miejscu. Jak głoszą legendy, to właśnie tu w 995 roku miał odpoczywać św. Wojciech, a do jego postoju w tym miejscu nawiązuje nazwa miejscowości. Dla opactwa ważną datą jest też rok 1216, kiedy to kasztelan krakowski Klemens Jaksa zdecydował się na założenie i wyposażenie tutejszego klasztoru Benedyktynek. Wiadomo, że opactwo to swego czasu mogło się pochwalić sporym majątkiem, a siostry zarządzały terenem, na którym leżało około 100 wsi.

Staniątki – co warto zobaczyć?

Czym dziś może się pochwalić ten klasztor? Turystów do Staniątek przyciąga m. in. fakt, iż jest to najstarszy zakon żeński w Polsce, który od ponad 800 lat działa bez większych przerw. Kto w czasie wycieczki po Małopolsce odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł zapoznać się z wieloma ciekawymi zabytkami o charakterze sakralnym. Dumą opactwa jest przyklasztorny kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha. W kościele tym na uwagę zasługuje kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej. Jest ona tu przedstawiona w dość ciekawy sposób – z siedmioma mieczami wbitymi w serce. To właśnie ona, Smętna Dobrodziejka, jest głównym obiektem kultu w Staniątkach. Dodatkową ciekawostką, z jaką warto się zapoznać w trakcie zwiedzania tego kościoła, jest sala muzealna. Prezentowane są w niej m. in. ciekawe zabytki sztuki sakralnej oraz zabytkowe przedmioty liturgiczne. Całość robi ogromne wrażenie, warto zatem i świątyni, i salce muzealnej, poświęcić nieco więcej uwagi.

Opactwo w Staniątkach to jeden z ciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Małopolska oraz atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. W tym miejscu wciąż panuje wyjątkowa atmosfera, a liczne atrakcje i malownicza okolica sprawiają, że czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.