Rynek zabawek jest olbrzymi, a ich rodzaje i poziom skomplikowania potrafi zawrócić w głowie nie tylko dzieciom. Są jednak zabawki proste, które utrzymują się na rynku od zawsze i zawsze się będą na nim utrzymywać. Do tego typu zabawek zaliczają się na pewno klocki. Oczywiście one też potrafią być skomplikowane, ale to właśnie te najprostsze dają frajdę każdemu dziecku.

Gotowe zestawy kontra wyobraźnia

Na rynku są gotowe zestawy, z których można złożyć konkretną rzecz, potem ewentualnie ją rozłożyć i składać ponownie. Niektóre dzieci nie chcą „psuć” tego, co złożyły lub po prostu nie cieszy ich już składanie tego samego. Chociaż gwoli ścisłości trzeba napisać, że ta chęć niepsucia dotyczy też wszelkich innych klocków, szczególnie tych, które można ze sobą połączyć. Jest to jednak trochę inna historia i działa tylko do tego momentu, gdy dziecku zachce się ułożyć z nich coś nowego. Z obserwacji można wywnioskować, że to te najprostsze są tymi, którymi dziecko bawi się najczęściej i najdłużej (w sensie wieku dziecka). Mowa o plastikowych i drewnianych klockach, niekoniecznie takich, których elementy się łączą. To one powodują, że wyobraźnia musi pracować na najwyższych obrotach, a dzięki temu powstające z nich elementy, czyli przeróżne budowle, pojazdy itd. dają tyle satysfakcji.

Wszyscy potrafią i wszyscy się bawią

Unika się też przy nich sytuacji powodujących frustrację, gdy dziecko nie może znaleźć lub odpowiednio dopasować elementu, co często kończy się tym, że to dorosły układa klocki. Co gorsza, w takim momencie dziecko może stracić w ogóle zainteresowanie takim zestawem i zająć się czymś innym. Tutaj nie należy zapominać także o dopasowaniu typu klocków do wieku. Co nie znaczy, że musimy dziecku dawać tylko takie, z którymi bezproblemowo sobie poradzi. Te trudniejsze zmuszą je do nauki nowych umiejętności. Nie możemy tylko zbytnio męczyć naszych pociech i w odpowiednim momencie im po prostu pomóc. Pomagać nie musi dorosły. Jak wcześniej wspomniano, klocki takie bawią też starsze dzieci, więc są bardzo dobrą zabawką i wyborem dla bawiącego się rodzeństwa.

Szukasz zabawek dla swojego dziecka? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/39-zabawki

Dla każdego dziecka i każdego portfela

Kolejnym plusem takich klocków jest ich cena, a dokładniej mówiąc jej rozpiętość, dająca szeroki wybór. Nie można oczywiście przesadzać i kupować tych najtańszych, przynajmniej nie każdemu dziecku. Kwestia bezpieczeństwa jest tu oczywista, ale nie tylko. Wiele zależy też od temperamentu naszych pociech. Przeznaczenie zabawki według wieku może się teoretycznie zgadzać, czyli ta nie będzie dziecku zagrażać, będzie się nią potrafiło odpowiednio bawić itd., ale jeśli nie będzie jej traktować z ostrożnością, a pod tym względem dzieci potrafią się bardzo różnić, to zabawka może się szybko zniszczyć. Niepotrzebny wydatek i „nieszczęście” dziecka gotowe. Będzie to dotyczyło np. klocków, których zewnętrzna powierzchnia to niezbyt wytrzymała naklejka, nietrwały malunek, czy po prostu tych zrobionych z delikatnego materiału. Osobna sprawa to jakość elementów, dzięki którym klocki się łączą. Od czegoś ci dorośli jednak w końcu są.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią zabawek dla dzieci: hurtownialuka.pl