Ze względu na dobrze zachowane mury obronne z licznymi bramami i basztami jest Chojna nazywana miastem gotyckich bram. To określenie świetnie oddaje charakter tego pięknego miasta – jednego z najciekawszych miast na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przybywający tu turyści mogą tu do dnia dzisiejszego poczuć klimat dawnego grodu, zaś piękne budowle i cenne zabytki sprawiają, że Chojna jest miastem atrakcyjnym dla tych, którzy lubią wędrować śladami historii.

Chojna ma długą historią. Już w okresie wczesnego średniowiecza istniał tu gród ze sporym podgrodziem, który w XII wieku został przez Bolesława Krzywoustego zamieniony w silny gród o charakterze obronnym. O tym, że miasto zyskało taki a nie inny charakter, zadecydowała przede wszystkim bliskość ważnych szlaków handlowych, które łączyły Wielkopolskę ze Szczecinem. Dzięki tym szlakom w mieście prężnie rozwijał się handel, zaś Chojna szybko stała się znaną i cenioną osadą handlową.

W 1244 roku Chojna uzyskała prawa miejskie. Kolejny raz Chojna takie prawa uzyskała w 1267 roku, kiedy to znalazła się w rękach Brandenburczyków. Co więcej, Chojna w tym czasie stała się jednym z najważniejszych ośrodków w Nowej Marchii. W kolejnych latach Chojna otrzymywała liczne przywileje, m. in. prawo do targów. W XIII i XIV wieku zyskujące na znaczeniu miasto zostało otoczone murami obronnymi. To one do dnia dzisiejszego są jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta.

Współczesna Chojna staje się ważnym ośrodkiem turystycznym. To dobry punkt wypadowy na tereny Pojezierza Myśliborskiego. To jednocześnie miasto spełniające wysokie oczekiwania miłośników średniowiecznej architektury. Tutejszy zespół zabytkowych budowli jest uważany za jeden z najcenniejszych na całym Pomorzu.

Chojna – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Na szczególną uwagę zasługują bardzo dobrze zachowane mury obronne z XIV i XV stulecia. Prawie całe Stare Miasto jest nimi otoczone, co więcej – zachowały się tu dwie bramy z XV wieku. Dodatkowo zachowały się liczne czatownie oraz bramy strzelnicze.

Cennym zabytkiem architektury sakralnej jest tu kościół Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Świątynia ta powstała na przełomie XIV i XV stulecia, zaś w XIX wieku dobudowano do niej neogotycką wieżę. W kościele tym koniecznie należy zwrócić uwagę na piękne portale. Innym cennym zabytkiem miasta jest ratusz, który powstał w XIV wieku, zaś w kolejnym stuleciu został znacznie rozbudowany. Budynek ten, w którym obecnie mieści się Centrum Kultury, wyróżnia się swą pięknie zdobioną fasadą.

Warto również odwiedzić dawny zespół klasztorny Augustianów z XIII – XIV wieku. Znajdujący się tu kościół może pochwalić się pięknym, dobrze zachowanym gotyckim portalem.