Węgrów to niewielkie miasto w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Liwiec. Obecnie liczy sobie 13 000 mieszkańców. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z XVI wieku i donoszą, że było to miasto Radziwiłłów. W dawnych czasach Węgrów stanowił ośrodek protestantyzmu. Swoje działania prowadzili w nim kalwini, arianie i luteranie. W 1664 roku właścicielami Węgrowa stała się rodzina Krasińskich.
W tym czasie sprowadzono franciszkanów reformatorów. Centrum obecnego Węgrowa stanowi duży rynek o wymiarach 160 m x 100m, od którego odchodzą wszystkie drogi. Będąc w Węgrowie koniecznie trzeba zobaczyć trzy najważniejsze zabytki: Kościół farny NMP, Dom Gdański i Kościół wraz z klasztorem Franciszkanów Reformatorów. Kościół farny zbudowano w latach 1703-1706. Jego fundatorem był Jan D. Krasiński a architektem Tylman z Gameren. W środku znajduje się znane malowidło ścienne M. Palloniego a na nim Wniebowzięcie Madonny, Chrzest Chrystusa, Ukrzyżowanie, Czyściec i Patronowie Polski. Ważną ciekawostką jest lustro Twardowskiego znajdujące się w zakrystii. Z lustrem wiążą się liczne legendy. Jedna z nich mówi, że należy chuchnąć w lustro, spojrzeć w swoje odbicie a wtedy będzie można zobaczyć przyszłość.
Jakie atrakcje w Węgrowie?
Kolejny ważny zabytek to Dom Gdański znajdujący się również na rynku. Budynek powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Został założony przez kupców gdańskich. W tamtych czasach w Węgrowie był ważny punkt wymiany handlowej, gdyż rzekami przemieszczano tędy ważne towary kupieckie. Handlowano głównie zbożem, które Liwcem trafiało do Gdańska. Obecnie w tym budynku jest miejska biblioteka i ośrodek kultury a w nim ekspozycja tkanin i rękodzielnictwa.
Będąc w Węgrowie koniecznie trzeba też odwiedzić Kościół i klasztor Franciszkanów przy ul. Kościuszki. Barokowy zespół klasztorny został zbudowany w latach 1693-1706. Godne uwagi w świątyni jest epitafium Jana D. Krasińskiego. Równie ciekawy jest drewniany krucyfiks wykonany przez A. Schlutera znanego rzeźbiarza. Na węgrowskim rynku uwagę przyciąga także ciekawa fontanna.
Ponadto będąc w Węgrowie warto wybrać się na cmentarze ewangelicki i żydowski. Z kolei w okolicy znajduje się Nadburzański Park Krajobrazowy a w nim zamek Liw i niedawno wyremontowany Pałac w Starejwsi. Jeśli chodzi o imprezy cykliczne to warto latem wybrać się na Turniej Smaków, który odbywa się na Rynku Mariackim.