Karkonosze mają się czym pochwalić, a wypoczynek na ich terenie będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Tu, w najwyższym pasmie górskim w Sudetach, nikomu z nas nuda nie grozi. Dla kogo wczasy w Karkonoszach będą idealną propozycją? Jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie wycieczki po tej części kraju?


Karkonosze przyciągają piękną przyrodą, rzeźbą terenu oraz licznymi pamiątkami po lodowcach. Dla miłośników natury oraz geologii, góry te bez wątpienia staną się atrakcyjnym kierunkiem wycieczki. Wędrówki w rejonie Szrenicy i Śnieżki, spacery wokół Śnieżnych Kotłów – oto wybrane atrakcje, na które bardzo chętnie stawiają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Wodospady Kamieńczyka oraz Szklarki, wzgórze Chojnik z ruinami średniowiecznego zamku – oto kolejne skarby, dzięki którym wędrówki po tej części Sudetów stają się wspaniałą przygodą. Karkonosze mogą się jednak okazać ciekawym celem wycieczki i dla tych, którzy wolny czas chcą przeznaczyć na podziwianie pięknych zabytków oraz ciekawych wystaw. Jakie obiekty można polecić w takim przypadku?

Karkonosze i baza noclegowa

Z pewnością na nudę nie będą mogli narzekać ci turyści, którzy wczasy postanowią spędzić na terenie Karpacza. Tanie noclegi można tu znaleźć w licznych pensjonatach oraz domach wycieczkowych, a moc atrakcji sprawia, że każdy może tu spędzić czas w ciekawy sposób. Dla aktywnych Karpacz to przede wszystkim punkt wypadowy na Śnieżkę, dla krajoznawców – miejscowość pełna cennych zabytków. To znane letnisko przyciąga muzeum, w którym można poznać dzieje turystyki w Karkonoszach, oraz ekspozycją, której głównymi bohaterami są zabawki. W tej sudeckiej miejscowości czeka tez na turystów cenny zabytek drewnianej architektury. To kościół Wang, który powstał w XII wieku, a w Karkonosze trafił z odległej Norwegii. Liczne atrakcje czekają też w rejonie Szklarskiej Poręby. Tu ważnymi atrakcjami są takie placówki muzealne, jak Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Ziemi, którym z pewnością warto poświecić swój czas. Szklarska Poręba może się też pochwalić Chatą Walońską oraz hutą szkła „Julia”, której część została udostępniona turystom.

Czym jeszcze mogą nas oczarować Karkonosze? Z pewnością w czasie wycieczki po tej części kraju warto odwiedzić tak ciekawą dzielnicę Jeleniej Góry, jaką jest Jagniątków. To właśnie tutaj przez ponad 40 lat mieszkał noblista Gerhart Hauptmann – pisarz, którego dom jest obecnie jedną z ważniejszych placówek muzealnych w tej części kraju. Z pewnością warto do niej zajrzeć i zdobyć nieco więcej informacji na temat twórczości Hauptmanna oraz historii Jagniątkowa.