Przyciąga pięknymi krajobrazami oraz idealnymi warunkami do wypoczynku. Pojezierze Mrągowskie z pewnością zasłużyło sobie na uznanie turystów, a wycieczki po jego terenie mogą dostarczyć każdemu wielu wspaniałych wrażeń.

Turystyka na tym obszarze ma się coraz lepiej, dzięki czemu o noclegi nie trzeba się tu martwić. Jakie atrakcje czekają na tym terenie na gości? Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym wyjątkowym pojezierzu? Miastem, które może oczarować każdego, jest leżący nad rzeką Guber Kętrzyn. Miasto, które rozwinęło się w XVI wieku przy krzyżackiej strażnicy, w granicach państwa polskiego znalazło się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy też nadana mu została obecna nazwa – Kętrzyn. Dlaczego właśnie taka nazwa? Bo w ten sposób postanowiono uczcić Wojciecha Kętrzyńskiego: historyka, który na Mazurach odgrywał ważną rolę. Jakimi zabytkami może się pochwalić współczesny Kętrzyn? Dlaczego warto zajrzeć do tego miasta w trakcie wycieczki po Pojezierzu Mrągowskim?

Kętrzyn – co warto zobaczyć?

Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest krzyżacki zamek, którego historia sięga XIV stulecia. Dziś w jego murach mieści się muzeum, w którym można zdobyć wiele informacji nie tylko na temat miasta, ale i na temat człowieka, którego nazwisko dało nazwę współczesnemu grodowi. Gotyckie rzeźby oraz dawne meble to kolejne eksponaty, dzięki którym na zamku doskonale czują się miłośnicy sztuki. Sam zamek, choć bez wątpienia jest najsłynniejszym zabytkiem miasta, nie jest jedynym obiektem zasługującym tu na uwagę. Z pewnością cenną pamiątką z czasów średniowiecza jest też gotycki kościół, który stanął w pobliżu zamku w połowie XIV wieku.

To wyjątkowo cenny i oryginalny zabytek, który łączy cechy budowli sakralnej i obronnej jednocześnie. Ciekawie prezentuje się również ewangelicka świątynia z końca XV wieku. To kościół św. Jana, który przyciąga uwagę turystów swym barokowym wyposażeniem wnętrza oraz wspaniałymi organami z XIX wieku. Wycieczki, które szukają w Kętrzynie przygód i tajemnic, również znajdą tu dla siebie miejsce godne uwagi. To budynek dawnej loży masońskiej, który stał się jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji miasta. Kętrzyn może się również pochwalić inną atrakcją. Jest nią tutejsza stadnina, która znana jest miłośnikom koni w całej Polsce. Goszcząc w Kętrzynie z pewnością warto ją odwiedzić. Dlaczego? Bo przyciąga ona nie tylko wspaniałymi zwierzętami, ale i najdłuższymi stajniami w całej Europie.