Zapoznawanie się z historią kraju jest niepisanym obowiązkiem każdego obywatela, o ile podczas uczęszczania do szkoły odbywają się takie wycieczki – w dorosłym życiu już rzadziej. Jest to oczywiście błąd, ponieważ wizyty w muzeach prowadzą do obniżenia poziomu stresu, dla niektórych może być to rodzaj terapii. Ponadto takie wycieczki są bardzo rozwijające, zwłaszcza pod kątem wyobraźni – każdy w prezentowanym dziele może widzieć inne cechy, czy przesłanie. Różnorodność interpretacji jest jedną z największych zalet.

Przeszłość Krakowa zamknięta w muzeach

Kraków przeżył bardzo dużo, dlatego większość dzieł umieszczanych w muzeach ma ogromną wartość sentymentalną. Miasto było areną wielu wydarzeń, a na trasie ważnych punktów znalazły się między innymi Ulica Pomorska, Fabryka Emalia utworzona przez Oskara Schindlera oraz Apteka Pod Orłem. Wszystkie te miejsca mają wiele wspólnego z Żydami, których zgładzenie odcisnęło piętno na Krakowie i na zawsze zmieniło całe miasto. Historie miasta opowiadają muzealne eksponaty, które wzbudzają ciekawość wszystkich, a już na pewno większości zwiedzających. Niewątpliwie wszystkie wydarzenia ukształtowały Kraków na nowo, a niektóre dzieła sztuki są na to najlepszym dowodem. Przykładów można wymienić co najmniej kilka: Hołd Pruski przedstawiony przez Jana Matejkę, „Pochodnie Nerona” autorstwa Henryka Siemiradzkiego, czy „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

krakow muzea

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Krakowa jest Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie można odkryć wszelkie instrumenty astronomiczne. Posługiwali się nimi profesorowie będący wykładowcami w Akademii Krakowskiej. Fani lotnictwa odnajdą się idealnie w Muzeum Lotnictwa Polskiego, w którym odwiedzający mają szansę zapoznać się z dość niewiarygodnymi historiami. Każdy zna z pewnością Mirosława Hermaszewskiego, którego jednym z największych dokonań był podbój kosmosu. Natomiast zwiedzanie kolekcji samolotów daje do zrozumienia, jak wiele w tym aspekcie zmieniło się na przestrzeni wszystkich lat.

Upamiętnianie Żydów

W krakowskich muzeach zadbano także o pielęgnowanie pamięci o prześladowanych i mordowanych Żydach. Doskonale jest to widoczne między innymi w Aptece Pod Orłem, gdzie skupiono się głównie na postaci Tadeusza Pankiewicza i jego całej załogi. Jak wskazuje portal https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ najważniejszą rolę w krakowskich muzeach pełnią osoby udające się na zwiedzanie. Niektóre eksponaty mogą być w jakiś sposób związane z osobistymi historiami, być może brali w nim udział członkowie rodzin. Swoboda w odbiorze poszczególnych dzieł sztuki jest w tym przypadku największą zaletą, ponieważ interpretacja zawsze powinna być dowolnym aspektem. Każdy miłośnik sztuki z pewnością zwróci uwagę na skarb w postaci „Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem”, tę biblijną postać przedstawił Rembrandt. Całą uwagę odbiorców skupia zdecydowanie otoczenie, ale to jest w tym wszystkim najlepsze. Poszukując ciekawych i dalekich od oczywistości eksponatów, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne.