Na terenie Górnego Śląska czekają na turystów ciekawe miejscowości, które urzekają zarówno swymi atrakcjami, jak i piękną historią. Wśród tych miejscowości, do których w czasie wycieczki po terenie Raciborza z pewnością warto zajrzeć, znajdują się Wojnowice. Jakie atrakcje czekają tu na gości?


Na terenie tej miejscowości czeka na turystów tak ciekawy zabytek, jakim jest pałac z XIX wieku. Ciekawa architektura i piękne otoczenie sprawiają, że wycieczki po tym niezwykłym kompleksie stają się wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem dla każdego turysty. Park ze zwierzyńcem przyciąga, intryguje też pałac i jego niezwykła architektura. Dzieje tego obiektu sięgają lat 20-tych XIX stulecia, kiedy to Carl Johann Christian Kuh – młody lekarz z bogatej wrocławskiej rodziny, postanowił zakupić dla siebie majątek ziemski w Wojnowicach. Szybko zrobił karierę na Górnym Śląsku i konsekwentnie pomnażał tu swój majątek, stając się m. in. właścicielem obecnej kopalni Rydułtowy. Kolejnym właścicielem pałacu w Wojnowicach został w 1875 roku Heinrich Friedrich August von Banck, który przebudował tutejszą rezydencję, nadając jej na przełomie XIX i XX wieku obecną, neobarokowo – klasycystyczną formę. Po wojnie mieściły się tu mieszkania oraz biura PGR-u, później przez wiele lat pałac służył jako szpital. Obecnie mieści się tu restauracja oraz takie atrakcje, jak Muzeum Horroru oraz Muzeum Dawnej Wsi. W czasie wycieczki po tej miejscowości koniecznie trzeba też pospacerować po tutejszym parku. Otacza on pałac pasem zieleni, a znajdujące się na jego terenie atrakcje mogą oczarować każdego.

Wojnowice – co warto jeszcze zobaczyć?

Przypałacowy park zajmuje powierzchnię 4, 5 ha, a na jego terenie czeka na spacerowiczów wiele ciekawych drzew oraz krzewów. Dumą tego miejsca są pomnikowe buki czerwone, dęby odmiany czerwonej oraz brzozy czarne. Kasztanowce, klony i jesiony – oto kolejne przyrodnicze atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po tym parku. Wielką atrakcją dla gości odwiedzających park jest też zagroda dla zwierząt. Liczy ona sobie 1, 5 ha, a jej mieszkańcami są takie zwierzęta, jak kozy i daniele.

Niewielkie Wojnowice mogą się okazać niezwykle ciekawym punktem w programie krajoznawczej wycieczki po terenie Górnego Śląska. Tu, w niewielkiej odległości od gwarnego Raciborza, nudzić się nie można. Każdy, kto zechce tu spędzić wolny czas, może się tu nacieszyć nie lada atrakcjami oraz malowniczymi zakątkami, dzięki którym relaks na łonie natury stanie się wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.