Niewielka Łętownia może się pochwalić wielkim zabytkiem. To drewniany kościół, wzniesiony dzięki fundacji ówczesnej właścicielki Łętowni i Łopusznej Barbary z Janickich Lisieckiej w drugiej połowie XVIII wieku. Fundatorka, zgodnie z dawnym zwyczajem, pochowana została w podziemiach tego kościoła. Warto też podkreślić, że kościół ten powstał w miejscu XVI-wiecznego kościółka drewnianego, który został przeniesiony do pobliskiego Krzeczowa.


Nowy kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, został poświęcony w 1776 roku przez biskupa Podlewskiego, sufragana krakowskiego. Czym wyróżnia się ta budowla?

Świątynia w Łętowni to ciekawy przykład barokowej architektury drewnianej. Wzniesiony w konstrukcji zrębowej, przyciąga uwagę bocznymi kaplicami. Dach pokryty gontem, wieża z barokowym hełmem i młodszymi kaplicami – oto cechy, dzięki którym ta drewniana budowla jeszcze mocniej przyciąga uwagę zwiedzających. Nowe kaplice to kaplica Miłosierdzia Bożego oraz błogosławionego Jana Brunona Zembola (1905 – 1942) franciszkanina, męczennika II wojny światowej, wywodzącego się z Łętowni. Zginął on w obozie w Dachau. W 1999 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II. Do dziś jest on osoba otoczoną wielkim szacunkiem na terenie Łętowni, zatem poświęcona mu kaplica nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. A co czeka w starszej części kościoła? Jakie dzieła sztuki sakralnej przyciągają uwagę?

Łętownia – atrakcje

We wnętrzu tego kościoła dominuje wyposażenie barokowo – rokokowe, które w większości pochodzi z XVII i XVIII stulecia. Uwagę przyciąga ołtarz główny, w którym znajduje się XVIII-wieczny obraz przedstawiający patronów świątyni. Obraz ten zasuwa młodszy wizerunek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W czasie zwiedzania kościoła warto też zwrócić uwagę na obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Łętowską. Jest on otoczony czcią przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz dziełem sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie. Pięknie prezentuje się też krucyfiks na belce tęczowej oraz rokokowa ambona z końca XVIII stulecia.

Łętownia i jej drewniana perełka architektury mogą oczarować każdego. W pięknej scenerii czeka na zwiedzających wspaniała budowla, której wystrój zachwyca do dziś. To zabytek, który z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczek po Małopolsce oraz jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń, z jakimi można się spotkać w tej części kraju.