Ostatnio długo utrzymującym się trendem w architekturze wnętrz jest wykorzystywanie starych mebli. Zdobią zarówno tradycyjnie urządzone mieszkania – wpisując się w jednolitą stylistycznie aranżację – jak i te bardziej nowoczesne, w których stanowią intrygujące przełamanie konwencji i designerską dekorację.
W tego rodzaju wystrojach wnętrz królują kultowe modele z epoki PRL-u, ale także starsze, w stylu retro. Wszystko zależy od inwencji twórczej oraz indywidualnego gustu aranżera. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam zalety renowacji mebli.
W czym stare meble są lepsze od nowych?
W czym właściwie te stare meble miałyby być lepsze od nowych? Nie powiemy przecież, że współczesnym projektantom brakuje dobrego smaku czy wizjonerstwa. Chociaż wiele nowoczesnych modeli jest wyjątkowo minimalistyczna, nie oznacza to, że nie produkuje się dziś także takich w dawnym, bardziej zdobniczym stylu.
Teoretycznie możemy więc kupić nowe meble, które będą imitowały te stare (istnieją nawet specjalne metody „postarzania”). Poniżej wymieniamy zalety odnawiania starych mebli, których nigdy nie otrzymamy w przypadku zakupu nowych.
Meble z duszą
Renowacja mebli to nadawanie meblom drugiego życia – nawet jeśli, wydawałoby ich czasy świetności już dawno minęły. Każde pojedyncze krzesło czy biurko „towarzyszyło” unikatowym momentom w życiu ich właścicieli, gromadząc przy tym niepowtarzalne rysy i historie. Otaczające nas przedmioty są nośnikami pamięci, dlatego odnawianie starych mebli polecamy zwłaszcza sentymentalnym osobom, które odziedziczyły po swoich bliskich ich dawne egzemplarze – zaręczamy, że odnowione staną się piękną rodzinną pamiątką.
Unikalny design
Wiele starych modeli zyskały wręcz kultowy status. Znawcom tematu nie trzeba przedstawiać meblarskich perełek minionego wieku – chociażby słynnego fotel Chierowskiego, krzesła patyczak czy komody i stolików kawowych typu jamnik na charakterystycznych, smukłych nóżkach. Niezależnie od tego, na jakie stare meble się zdecydujesz, gwarantujemy, że staną się wyjątkową ozdobą Twojego wnętrza.
Solidność wykonania
Stara szkoła meblarska opierała się na solidnym rzemiośle, w którym stawiano przede wszystkim na jakość, nie ilość. Współcześnie bardzo często wykonuje się meble z nietrwałych płyt wiórowych, które bardzo łatwo się niszczą. Dawniej natomiast w warsztatach stolarskich królowało lite drewno, o którego długowieczności nie trzeba nikogo przekonywać – fakt, że takie meble przetrwały grube dekady i wychowały się na nich pokolenia, świadczy na ich korzyść. Dlatego, niewątpliwie, odnowione posłużą jeszcze przez długie lata.
Zero waste
Absolutną zaletą renowacji starych mebli jest ekologiczny potencjał. Dzięki temu nie marnujemy surowców, redukując tym samym zanieczyszczenie środowiska. Nie musimy chyba wyjaśniać, jak ważna jest obecnie ochrona drzew. Dlatego, decydując się na odnowione meble, przyczyniasz się do troski o naszą planetę.
Zatem uczmy się wspólnie dobrych nawyków i zamiast wyrzucać, odnawiajmy. A pokryte lekką patyną egzenplarze z pewnością dodadzą wyrazistego charakteru naszym wnętrzom!