Zmiana aranżacji mieszkania czy domu nie musi od razu oznaczać dużego remontu. Często wystarczy bowiem jedynie odświeżyć lub wymienić niektóre akcesoria meblowe, aby w szybki sposób nadać pomieszczeniu nowego charakteru. W tej roli doskonale sprawdzą się uchwyty do szafek, które nie bez znaczenia uznawane są za biżuterię dla mebli. Jak prawidłowo należy więc dobierać uchwyty do szafek i dlaczego, warto o nich pamiętać aranżując mieszkanie? 

Uchwyty do szafek – nie tylko funkcjonalność

Uchwyty do mebli to wyjątkowo niepozorne akcesoria wnętrzarskie, które znacząco wpływają na styl danego pomieszczenia. Mimo, iż przeważnie pojawiają się głównie w kuchniach i jadalniach jako element szuflad, szafek czy zabudowanego sprzętu AGD to jednak można je także z taką samą efektywnością wykorzystywać przy komodach i kredensach w salonie lub sypialni.

Tego typu uchwyty mogą mieć różnorodne kształty i kolory. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z którego zostały wykonane. Warto przy tym zauważyć, że ten sam mebel będzie całkiem inaczej się prezentował po zamocowaniu drewnianych uchwytów, a jeszcze inaczej po dodaniu minimalistycznych, chromowanych elementów. Dużą popularnością cieszą się także pordzewiałe modele stylizowane na klimat retro. Osoby poszukujące bardziej subtelnych, elegantszych akcentów mogą postawić na delikatniejsze ceramiczne uchwyty z kwiatowymi motywami. Z kolei w pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się uchwyty w kształcie zwierzątek, wielokolorowych kuleczek lub postaci z bajek.

Rodzaje uchwytów do szafek

Poszukując odpowiednich uchwytów do szafek należy przede wszystkim kierować się stylem wnętrza oraz efektem końcowym, jaki chcemy uzyskać. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne okażą się tradycyjne uchwyty meblowe. Dostępne są one w wielu wzorach, kolorach oraz rozmiarach. Takie elementy można także niezwykle szybko wymienić na nowe, jeśli tylko nadejdzie taka potrzeba. Należy jednak wtedy pamiętać, aby nowe modele charakteryzowały się identycznym rozstawem nawierceń jak poprzednie uchwyty.

Doskonałą propozycję stanowią również uchwyty relingowe, które wyróżniają się wyjątkowym komfortem użytkowania. Tego typu modele można bowiem montować zarówno poziomo, jak i pionowo, a nawet na całą szerokość szafki. Idealnie wpasowują się w styl nowoczesny i minimalistyczny. Z kolei uchwyty listwowe coraz częściej pojawiają się jako element dekoracyjny w stylu skandynawskim lub industrialnym. Na szczególną uwagę zasługują niewielkie, dyskretne modele, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Uchwyty frezowane to świetne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zbytnio odstającymi elementami przy szafkach. Można tutaj wybierać pomiędzy uchwytami  frezowanymi na obrzeżach frontów lub w głębi. Meblowe akcesoria frezowane przeważnie występują w klasycznym kolorze bieli i czarni. Z pewnością ich największą zaletą jest niezwykła praktyczność w użytkowaniu, a także brak możliwości przypadkowego uderzenia się, co może być znaczącym czynnikiem przy obecności małych dzieci w domu.

Wymiana uchwytów meblowych jest czynnością, która nie zajmuje zbyt dużo czasu. Nie wymaga również przeprowadzenia większych remontów, a tym bardziej wydania wielu pieniędzy. Uchwyty do szafek powinny doskonale uzupełniać fronty meblowe oraz aranżację całego pomieszczenia. Oczywiście nie można też zapominać o ich odpowiedniej funkcjonalności dostosowanej do wielkości i przeznaczenia szafki. Warto więc raz na jakiś czas wymieniać te dodatki, aby szybko zmodyfikować styl wnętrza oraz wprowadzić do mieszkania chociaż odrobinę powiewu świeżości.