Wielkimi krokami zaczyna się zbliżać okres wakacyjny. Oznacza to, że ludzie zaczną wybierać się na wczasy, aby odpocząć od spraw codziennych. Oczywiście, niezmiennie ogromnym zainteresowaniem poszczycić się kierunki zagraniczne, jednak i w Polsce można zwiedzać piękne miasta i podziwiać niesamowite krajobrazy. Najczęściej wybieranym noclegiem nadal są hotele i wynajmowane krótkoterminowo pokoje. Od pewnego czasu można jednak zauważyć, że na rynku pojawiły się nowe bazy noclegowe. Mowa tutaj o condohotelach. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, aczkolwiek nie są jeszcze tak popularne, jak w innych krajach. Czym są i czym się charakteryzują condohotele?

Co to jest condohotel?

Condohotel to inwestycja dewelopersko-hotelarska. W efekcie budowy takiego budynku powstaje połączenie condominium, czyli zbioru mieszkań i samego hotelu. Condohotele określane są też budynkami mieszkalno-hotelowo-noclegowymi. Co istotne nie są to byle jakie budynki. Aby mogły one funkcjonować, muszą spełniać pewne normy, przez to nie jest ich za wiele na terenie naszego kraju.

Condohotele są zazwyczaj klasy premium, co oznacza, że mają cztery lub pięć gwiazdek, w których można wynająć luksusowe lokum na czas wyjazdu. Bardzo często przybierają one formę Holiday Resort, a więc są usytuowane w kurortach wakacyjnych, które są bogate w walory turystyczne i wypoczynkowe. Bardzo często dodatkiem w takich budynkach jest strefa wellness, SPA, czy chociażby basen.

Jakie są cechy szczególne condohoteli?

Condohotele mają kilka istotnych cech, które wyróżniają je na tle innych baz noclegowych. Przede wszystkim budowane one są przez firmy deweloperskie, na takiej samej zasadzie jak budowane są osiedla mieszkalne. Po ukończonych pracach deweloper sprzedaje poszczególne mieszkania prywatnym osobom, czy też przedsiębiorcom. Co istotne, właściciel zakupionego lokalu może z niego korzystać w dowolny sposób. Może więc w nim sam zamieszkać lub wynajmować.

Bardzo częstą praktyką jest powierzenie nieruchomości operatorowi hotelowemu, który zajmuje się rezerwacjami i reklamą mieszkania. Wszystko odbywa się na zasadzie współpracy, z której zarówno jedna, jak i druga strona osiąga przyzwoite korzyści majątkowe. Ponadto w takim obiekcie hotelowym może funkcjonować infrastruktura premium, a więc baseny, SPA, siłownie, czy restauracje. Podsumowując, condohotel jest to hotel, który ma podwyższone standardy, mieszczący w sobie komfortowe apartamenty, które mogą mieć wielu właścicieli.