Zawód barbera najczęściej kojarzony jest z męskim fryzjerem, ale nie jest do to końca prawdą. Strzyżenie i modelowanie męskich fryzur nie jest jedynym zajęciem barbera, ponieważ jego główną misją jest dbanie o męski zarost. Obecnie wielu mężczyzn decyduje się na zapuszczenie bujnej brody, która wymaga pielęgnacji. Oznacza to, że prędzej lub później i tak trafią do barber shopu – czyli zakładu fryzjerstwa męskiego.

Kim dokładnie jest barber?

Barner przez wiele osób nazywany jest fryzjerem męskim lub golibrodą. Poza fryzurą oraz goleniem brody zajmuje się również jej pielęgnacją. Dba też o męską twarz przy użyciu: peelingów, wosku, olejków, balsamów lub maseczek. Mogłoby się zdawać, że zawód ten jest jednym z najłatwiejszych, ale w praktyce to wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności, które można zdobyć na kursie. Obecnie klienci są coraz bardziej wymagający, a niewłaściwe przystrzyżenie brody może okazać się dla niektórych gorszym nieszczęściem niż gradobicie dla farmerów w okresie zbiorów. Dlatego profesjonalny barber musi doskonalić swoje umiejętności, aż dojdzie do perfekcji. Poza strzyżeniem i modelowaniem brody, ważna jest też jej pielęgnacja. Codzienne dbanie o zarost leży w gestii jego posiadacza, ale coraz częściej mężczyźni przychodzą do barbera, aby zafundować sobie m.in. profesjonalne olejowanie zarostu. Dzięki niemu struktura włosów nabiera zdrowego wyglądu. Istnieją również mężczyźni, którzy systematycznie farbują brodę, aby ukryć siwiznę. Dlatego to kolejna umiejętność, którą powinien zdobyć barber.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/wady-i-zalety-pracy-barbera/

Czy każdy może zostać barberem?

Barberem może zostać osoba, która wykazuje takie zainteresowania oraz ma pewną rękę. Wybitny talent do wykonywania tego zawodu nie jest niezbędny, ponieważ umiejętności można zdobyć na profesjonalnym kursie barberskim od postaw. Z racji tego, że trening czyni mistrza, na takim kursie uczeń musi ,,ściąć” odpowiednią ilość głów i bród, bo tylko dzięki temu zamieni teorię w praktykę. To niszowy i rozwojowy zawód w Polsce, dlatego coraz więcej osób przejawiających takie zainteresowanie bierze udział w kursach. Barber shopy, czyli zakłady fryzjerstwa męskiego stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Co trzeba zrobić, aby zostać profesjonalnym barberem?

W polskim systemie szkolnictwa nie istnieje taki zawód jak barber lub fryzjer męski. Szkoły fryzjerskie uczą podopiecznych z ogólnego zakresu fryzjerstwa damsko – męskiego. Przez to osoby, które chcą świadczyć usługi skierowane wyłącznie do mężczyzn z zakresu strzyżenia, golenia i pielęgnacji brody muszą doszkalać się same. Do niedawna jedynym sposobem nabywania takich umiejętności była metoda prób i błędów podczas wykonywania pracy fryzjera. Niosło to za sobą pewne ryzyko, ponieważ jeśli ,,coś poszło nie tak”, to klient w najlepszym przypadku był niezadowolony. Dlatego lepszym i szybszym rozwiązaniem jest kurs barberski. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w barberingu, powinny zdobywać umiejętności podczas kursu przeznaczonego dla początkujących. Dzięki temu na bieżąco będą mogły szlifować swoje umiejętności pod okiem specjalistów. Natomiast po jego ukończeniu zaczną oferować swoje usług jako profesjonalni barberzy.

Każda osoba, która chce zostać barberem musi przejść profesjonalne szkolenie, które powinno składać się z teorii w najmniejszym, niezbędnym zakresie oraz maksimum praktyki. Im więcej zajęć manualnych, tym większa praktyka i umiejętności.

Jeśli chcesz zostać profesjonalnym barberem, wejdź na: https://szkolabarberska.pl/dla-zielonych/