To jedno z najciekawszych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika. Tu, na terenie dawnego grodu obronnego dziś znajdują się ciekawe obiekty: kościół Najświętszej Marii Panny oraz Pustelnia Błogosławionej Salomei.
Kościół, choć wzniesiony w stylu barokowym, swą architekturą nawiązuje do innych stylów architektonicznych. Jego zewnętrzna bryła przypomina kościółki romańskie, zaś znajdujące się wewnątrz sklepienie kolebkowe z lunetami jest elementem charakterystycznym dla architektury epoki renesansu. Portal, hełm zdobiący wieżę oraz wystrój okien są już elementami typowo barokowymi, podobnie zresztą jak wystrój wnętrza tej niewielkiej świątyni.
Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę wewnątrz jest sztuczka (chętnie stosowana w dobie baroku) polegająca na zastosowaniu sztucznej perspektywy. Dzięki temu wnętrze kościoła zostało optycznie powiększone.
Atrakcje w Polsce – z kart historii kościołów
Wśród wielu ciekawych zabytków sztuki sakralnej, które można oglądać w kościele, na uwagę zasługują trzy ołtarze: główny oraz dwa ołtarze boczne. Szczególnie interesujący jest ołtarz główny, który powstał z czarnego i białego marmuru. W ołtarzu tym można podziwiać dwa obrazy: jeden przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, drugi – scenę Koronacji Matki Boskiej. Ciekawie prezentują się też ołtarze boczne, wykonane z jasnego marmuru. Można w nich ujrzeć figurę świętego Sebastiana (umieszczony tu na cześć fundatora barokowego kościółka – księdza Sebastiana Piskorskiego) oraz figurę świętego Józefa.
Warto zwrócić również uwagę na mur otaczający kościół. Zdobią go rzeźby przedstawiające najbardziej znanych członków rodziny błogosławionej Salomei i Henryka Brodatego. Znalazły się tu zatem przedstawienia samego Henryka Brodatego oraz jego żony – Jadwigi Trzebnickiej, Bolesława Wstydliwego (brata Salomei), Kunegundę (czyli małżonkę Bolesława Wstydliwego) oraz męża Salomei – króla Kolomana Węgierskiego.
O błogosławionej Salomei oraz modlących się w późniejszym okresie na terenie Grodziska pustelnikach przypominają nie tylko ciekawe domki modlitewne, ale również niewielki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Tu pustelnia Salomei, w której zobaczyć można m. in. kamienne łoże błogosławionej. Warto podkreślić, że budynek ten ma długą historię – powstał już w XIII wieku, zaś w XVII wieku pustelnia została dodatkowo wzmocniona dzięki cegle. Prowadzą do niej schody, zwane „Stopniami różańcowymi”. Dzięki nim pielgrzymi i turyści mogą dostać się do miejsca, w którym ostatnie lata swego życia spędziła Salomea.