Miłośnikom historii i tajemnic na terenie Dolnego Śląska nuda z pewnością nie zagrozi. Gdzie warto się wybrać? Jakie miejsca warto uwzględnić w programie wycieczki, której celem ma być wyjątkowa przygoda?


Dolny Śląsk to liczne kopalnie, w których od wieków wydobywano cenne kruszce. W gronie tych najważniejszych znajduje się zabytkowa kopalnia złota, będąca główną atrakcją miasteczka o nazwie Złoty Stok. Tutejsza trasa podziemna cieszy się ogromną popularnością, a spacer po terenie kopalni każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Innym miastem, do którego w czasie wycieczki śladami tajemnic Dolnego Śląska z pewnością warto zajrzeć, są Ząbkowice Śląskie. To wyjątkowe miasto, kuszące Krzywą Wieżę Frankensteina, może oczarować każdego.

Dolny Śląsk – z kart historii

Mroczna legenda tego miasta narodziła się w początkach XVII wieku, kiedy to lokalnych grabarzy posądzono o bezczeszczenie zwłok. Do dziś władze dbają o to, by tajemniczymi historiami przyciągać uwagę turystów, nic więc dziwnego, że wizytówką miasta stał się Frankenstein, a jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych jest tu festiwal o nazwie „Weekend z Frankensteinem”. Dolny Śląsk to również takie obiekty, jak tajemnicze zamki. Wiele tajemnic kryje w swych murach zamek Czocha, nie brak ich też na zamku Książ. Najwięcej tajemnic wiąże się tu z okresem II wojny światowej, po której zachowało się wiele pamiątek – tajemniczych i do dziś nie do końca poznanych. Spotkać się z nimi można w rejonie Kamiennej Góry oraz w Górach Sowich, znanych z takich atrakcji, jak Podziemne Miasto Osówka oraz Sztolnie Walimskie.

Kto w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku zechce połączyć odkrywanie tajemnic z aktywnym wypoczynkiem, ten powinien wspiąć się na Ślężę – górę, która nie bez powodu nazywana jest Śląskim Olimpem. Ten pogański ośrodek kultu solarnego do dziś zachwyca takimi atrakcjami, jak resztki kamiennego wały czy tajemnicze rzeźby, przedstawiające mnicha, dzika, pannę z rybą oraz niedźwiedzia. Tajemnicza atmosferą mogą się tez pochwalić polskie skalne miasta, będące turystycznymi wizytówkami Gór Stołowych. Wyjątkową przygodą jest spacer po rezerwacie Błędne Skały oraz wędrówka skalnym labiryntem, czekającym na szczycie Szczelińca. Taka wyprawa może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a piękna sceneria i baśniowa atmosfera sprawią, że wizyta w tych miejscach na długo pozostanie w pamięci odwiedzających je turystów.