W niewielkiej odległości od Bielska-Białej leży miejscowość, która w połowie XIX wieku stała się popularnym uzdrowiskiem. Dziś jest to ważny ośrodek turystyczny, na terenie którego można spędzić udany urlop w Beskidach. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas pobytu na terenie tak ciekawej miejscowości, jaką jest Jaworze? Oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.

Jaworze to jedna z najstarszych miejscowości wchodzących w skład dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Korzystny klimat oraz piękna sceneria Beskidu Śląskiego to czynniki, które zapewniły jej spore zainteresowanie w gronie turystów. Nie brak tu ciekawych zabytków oraz atrakcji, które warto uwzględnić w programie krajoznawczej wycieczki po terenie Jaworza. Obiektem, któremu turyści poświęcają największej uwagi, jest tutejszy zespół parkowo-pałacowy. Powstał on pod koniec XVIII wieku, a w jego skład wchodzą takie obiekty, jak oranżeria, klasycystyczny pałac, budynek bramny oraz oficyny. Całość otacza zadbany park krajobrazowy, do dziś urzekający swoim pięknem. W czasie spaceru po jego terenie można się spotkać z wieloma ciekawymi gatunkami drzew, w gronie których nie brak pomnikowych okazów.

Jaworze może się też pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi

Jaworze może się też pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi. Podobnie jak wiele innych miejscowości w tej części kraju, tak i tu można się spotkać z ewangelikami. O ich obecności w Jaworzu przypomina m. in. okazały kościół ewangelicko-augsburski, wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Obok niego znajduje się ciekawy budynek z XIX wieku, który dawniej służył jako szkoła ewangelicka.

Jaworze może się pochwalić i innymi atrakcjami, dzięki którym wycieczki w rejonie tej miejscowości staną się nie tylko przyjemnym, ale i pouczającym doświadczeniem. Z pewnością warto tu zajrzeć do skansenu Zygmunta Podkówki, w którym zgromadzono ciekawą kolekcję dawnych sprzętów rolniczych. Ciekawą atrakcja jest tu również nowoczesne Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, w którym można podziwiać zbiory fauny i flory wodnej. Wizyta w tym miejscu to idealna propozycja i dla miłośników przyrody, i dla tych, którzy w rejonie Jaworza spędzają rodzinny urlop. Dla tych, którzy preferują bardziej aktywne formy spędzania czasu, Jaworze również może się okazać ciekawym miejscem. Warto wybrać się na spacer szlakiem szklanym, warto też postawić na dłuższą wędrówkę, której celem będzie Błatnia – jeden z ciekawszych i popularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim.