To jedna z ciekawszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po okolicach Suchej Beskidzkiej. Lachowice urzekają górskim otoczeniem oraz zabytkami, którym w czasie beskidzkiej wycieczki z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.


Lachowice to malownicza wieś, która rozciąga się w dolinie potoku Lachówka. Wielkim jej walorem jest położenie pomiędzy Pasmem Solnisk a Pasmem Pewelskim, wchodzącymi w skład tak malowniczej grupy górskiej, jaką jest Beskid Makowski. Lachowice są zatem atrakcyjnym miejscem na wczasy dla tych osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek i wolny czas chcą spędzać na górskich wycieczkach. Na nudę nie mogą tu narzekać i ci turyści, których interesuje historia oraz przypominające o niej zabytki. Wiadomo, że początki Lachowic przypadają na XIII wiek, choć najważniejszy wpływ na rozwój tej wsi miało osadnictwo wołoskie, rozwijające się w tej części Beskidów od XVI wieku. Pomimo tak długiej historii, na oficjalną lokację musiały Lachowice poczekać do XVII wieku, do czasu, gdy właścicielem dóbr suskich stał się Piotr Komorowski. Lachowice stały się wówczas częścią „państwa suskiego”, które przechodziło kolejno w ręce tak ważnych rodów, jak Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy.

Laskowice – na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tej miejscowości?

Lachowice to przede wszystkim górska okolica oraz sporo szlaków turystycznych, dzięki którym można urządzać ciekawe wycieczki po Beskidzie Makowskim. Miejscowość ta może się również pochwalić bardzo cennym zabytkiem drewnianej architektury – kościołem parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Powstał on pod koniec XVIII wieku i jest obecnie jednym z ważniejszych obiektów na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Otoczony charakterystycznymi sobotami, może się pochwalić dość bogatym, barokowym wyposażeniem. W jego wnętrzu wyróżnia się drewniana ambona z baldachimem oraz dwukondygnacyjny ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a pod nim – obraz przedstawiający patronów świątyni. Organy, kamienna chrzcielnica – oto kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tej świątyni.

Wizyta w niewielkich Lachowicach może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Piękna okolica, niezwykła atmosfera oraz długa historia, o której przypomina m. in. drewniany kościół – oto czynniki, dzięki którym do miejscowości tej turyści w czasie beskidzkiej wycieczki zaglądają coraz chętniej.