Zdarza się, że działalność gospodarcza zmaga się z jakimiś przejściowymi kłopotami finansowymi, związanymi z zaległościami pieniężnymi względem instytucji ZUS i US. Czasem przedsiębiorcy nie mają wystarczająco dużo środków, by uregulować należność. W takim wypadku można pomyśleć o trudnym kredycie na rozwój firmy, które oferuje wiele banków. Co warto wiedzieć o takim zobowiązaniu finansowym?

Konsekwencje zadłużenia w ZUS

Zadłużenie w ZUS skutkuje naliczaniem karnych odsetek i opłat dodatkowych za nieuregulowane płatności. Przedsiębiorca nie może brać udziału w przetargach ani skorzystać z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego. Takie zaległości dodatkowo skutkują ustanowieniem wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości zadłużonego. Ostateczna konsekwencja to egzekucja komornicza.

Czym jest kredyt na spłatę ZUS i US?

Kredyt dla zadłużonych klientów można nabyć w wielu instytucjach pozabankowych. Przedsiębiorcy, którzy zmagają się z poważnymi długami podatkowymi, mogą starać się o pożyczki dla firm, kredyty celowe na spłatę ZUS (w takim wypadku pieniądze są przelewane od razu na konto ZUS i US, ale przedsiębiorca musi koniecznie przedstawić zaświadczenie o uregulowaniu zaległości) lub kredyty dla firm bez zaświadczeń (to rozwiązanie dla klientów w początkowej fazie procesu kredytowego).

Pozabankowe pożyczki dla firm mają wiele zalet – minimum formalności, szybki proces wnioskowania i dość mało restrykcyjne warunki przyznawania dofinansowania.

Firma dFinance.pl udziela zadłużonym klientom różne trudne kredyty, pozwalające na redukcję ich zadłużenia względem ZUS i US. To legalne przedsiębiorstwo finansowe, współpracujące z wieloma czołowymi bankami.

Czy kredyt na spłatę ZUS i US można dostać z banku?

Zdarza się, że instytucje pozabankowe są jedynym ratunkiem dla zadłużonych przedsiębiorców. Banki dość niechętnie udzielają finansowania – obawiają się braku płynności i nieterminowej spłaty zobowiązania. Tutaj przedsiębiorcy muszą przebrnąć przez znacznie więcej restrykcyjnych procedur, np. udowodnienie, że prowadzą działalność gospodarczą przez minimum 12 lub 24 miesiące. Kolejnym dokumentem będzie najprawdopodobniej zaświadczenie o braku zaległości w US i ZUS. Jeśli przedsiębiorca zatem ma zaległości w tych instytucjach finansowych – szanse na uzyskanie kredytu na ich spłatę w typowym banku są praktycznie minimalne.