To praca, o której marzy wielu podróżników. Móc odwiedzać wiele miejsc świata i jeszcze otrzymywać za to pieniądze – brzmi doskonale. Co jednak zrobić, aby pracować jako pilot wycieczek. Sprawdzamy, jakie kompetencje należy posiadać.

Pilot wycieczek – dla kogo jest to idealna praca?

Na pierwszy rzut oka, praca w tym zawodzie wydaje się być idealna. Łatwo dać się porwać marzeniom o zwiedzeniu świata i jeszcze otrzymywaniu za to wynagrodzenia. W rzeczywistości, zawód pilota wycieczek wiąże się z wieloma niedogodnościami, dlatego przed podjęciem decyzji o zrobieniu odpowiedniego szkolenia, warto zadać sobie pytanie: czy jest to praca dla mnie?

W znalezieniu odpowiedzi pomoże kilka pytań.

  • Czy jest dobry w opowiadaniu historii? Głos, historia i sposób przekazu to najważniejsze produkty, którymi handluje pilot wycieczki. Najlepiej w tym zawodzie sprawdzają się gawędziarze, którzy mają przygotowane kilka ciekawych historii na każdą okazję.

  • Potrafisz zrobić show? Na pewno pamiętasz te nudne szkolne wycieczki, podczas których przewodnik zasypywał Wam powszechnie znanymi historyjkami, podając przy tym całą listę niewiele znaczących dat. Można być najlepszym historykiem na świecie, ale żeby zaciekawić turystów potrzeba czegoś więcej. Często potrzebne jest show, opowiedzenie mało znanej historii lub pokazanie miejsc mocno nieoczywistych.

  • Jesteś świetnie zorganizowany? Pilot wycieczek nie tylko opowiada o napotkanych na trasie atrakcjach, ale również odpowiada za sprawność realizacji podróży i bezpieczeństwo jej uczestników. Do jego zadań należy wyznaczanie przerw, określanie godzin posiłków, czy też podjęcie decyzji, kiedy warto zakończyć wycieczkę. Wymaga to świetnej organizacji.

Tych kilka odpowiedzi wystarczy, aby okryć, czy nadajemy się na przewodnika wycieczek, czy też nie.

Pilot wycieczki – niezbędne kompetencje

Do końca 2013 roku, pilot wycieczek należał do zawodów prawnie regulowanych. Oznacza to, że każdy, kto chciał świadczyć usługi zarobkowe w tym zakresie musiał posiadać specjalną licencję. Ta przyznawana była po ukończeniu specjalnego kursu, a następnie zdaniu specjalistycznego egzaminu. Dzisiaj jest to zawód uwolniony, co oznacza, że dostęp do niego jest otwarty.

Żeby móc pracować jako pilot wycieczek należy spełniać jedynie trzy warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,

  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie,

  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

Aktualne oferty pracy w Nowym Sączu – zobacz!

W praktyce jednak, aby otrzymać pracę na stanowisku pilota wycieczek turystycznych trzeba wykazać się wiedzą, pasją do nauki historii oraz znajomością języków obcych.

Brak formalnej konieczności posiadania uprawnień nie oznacza, że nie są organizowane kursy oraz szkolenia dla pilotów wycieczek. Wręcz przeciwnie. W sieci bez trudu można znaleźć całą gamę zajęć edukacyjnych, na których przewodnicy zdobywają nową wiedzę oraz certyfikaty. Ich posiadanie zwiększa atrakcyjność na rynku pracy, a co za tym idzie, podnosi szanse na znalezienie nowego miejsca pracy.