Solidne pokrycie dachowe jest niezwykle ważne, aby dobrze stabilizować obiekt, a także chronić go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że mimo wyboru najwyższej jakości materiału i zleceniu montażu profesjonalnej ekipie dekarskiej czasami zdarza się tak, że konstrukcja dachu zostaje uszkodzona. Jakie są najczęstsze usterki pokryć dachowych, co jest ich przyczyną i jak im zapobiegać?

Czy błędy wykonawcze mogą być przyczyną usterek pokryć dachowych? 

Przyczyn usterek pokryć dachowych należy się doszukiwać już na etapie wykonywania prac montażowych. Nie bez powodu specjaliści w hurtowniach z blachodachówkami czy dachówkami ceramicznymi zalecają swoim klientom powierzenie tych prac sprawdzonej ekipie dekarskiej. Do najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczone osoby zaliczamy niewłaściwe mocowanie obróbek blacharskich.

To z kolei wiąże się z nieszczelnym połączeniem elementów, co prowadzi do przeciekania dachu. Kłopotliwe może okazać się również nierównomierne rozmieszczenie łat i odsłonięcie folii, która nie powinna być narażona na działanie promieniowania słonecznego. Naprawienie niektórych z tych usterek wymaga dużego nakładu czasu i pracy. W związku z tym warto sprawdzić opinie na temat ekipy dekarskiej jeszcze przed podpisaniem umowy.

Na co jeszcze narażone są pokrycia dachowe? 

Pokrycia dachowe mogą ulegać zniszczeniom nawet w przypadku starannie przeprowadzanych prac instalacyjnych. Właśnie dlatego warto regularnie przeprowadzać przegląd i w razie potrzeby wykonywać drobne naprawy na bieżąco. O to, jakie są inne częste usterki dachówek, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Czasami zdarza się tak, że belki zaczynają się wyginać albo pękać. Bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie i usunięcie problemu, ponieważ stanowią najważniejszy element więźby dachowej. Nie sposób nie wspomnieć również o uszkodzeniach mechanicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o skutkach anomalii pogodowych. Pokrycia dachowe są szczególnie narażone na nagłe gradobicia. Wówczas ich konstrukcja może ulec odkształceniom albo popękać. Jeśli dom czy inny obiekt znajduje się na obszarach, na których występują regularne opady gradu, to najlepiej zainwestować w dachówkę ceramiczną, która wyróżnia się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowując, wybór odpowiedniego pokrycia dachowego oraz zlecenie montażu dekarzom pozwalają zapobiec większości uszkodzeń dachu. Oprócz tego należy również pamiętać o regularnym przeprowadzaniu przeglądów i o konserwacji.