Obuwie robocze, przez przeciętnego Polaka jest często lekceważone. “Przecież to tylko buty robocze” – często słyszymy. Dlaczego tak się dzieje? Skoro to bardzo istotny i niezbędny element każdej pracy w trudnych warunkach (takich jak budowa czy praca w ogrodzie). Mają za zadanie nas ochraniać przed zagrożeniami, na które możemy się natknąć w naszym miejscu zatrudnienia. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednie buty robocze, czym kierować się przy zakupie i dlaczego warto kupić wysokiej jakości obuwie.

Czym charakteryzują się dobre buty robocze?

Przede wszystkim – jakością wykonania. Dobrze wykonany but roboczy posiada właściwości ochronne, jest dobrze zbudowany, oraz zastosowane są w nim wysokiej jakości materiały. Oczywiście nie wszystkie buty robocze mogą być podciągnięte do kategorii dobrze wykonanych. Niestety, obuwie z niskiej półki charakteryzuje się słabym materiałem, przez co właściwości ochronne są niższe, bądź też nie posiada wszystkich niezbędnych. Dlatego też nie warto lekceważyć, jeżeli chodzi o zakup butów roboczych. W sklepach BHP znajdziemy ogrom butów, o wysokiej jakości wykonania. Nie oznacza to oczywiście, że musimy brać najdroższych. Buty robocze ze średniej półki często są wykonane bardzo dobrze i posiadają wszystkie niezbędne właściwości ochronne.

Buty robocze wysokiej jakości posiadają grubą i antypoślizgową podeszwę. Są wzmacniane metalowymi wstawkami na palcach i posiadają metalowe blaszki w podeszwach. Buty te stworzone są z wytrzymałego i grubego materiału.

Rodzaje butów roboczych

Jak już poznaliśmy charakterystykę buta roboczego, teraz wypadałoby poznać jakie rodzaje obuwia istnieją. Pozwoli nam to na kupno odpowiedniego obuwia, które będzie wygodne i odpowiadało warunkom, w których pracujemy. Ułatwi nam to również wizytę w sklepie BHP, a przede wszystkim – przyśpieszy. Buty robocze dzielimy na 4 główne rodzaje:

Trzewiki robocze — Są to bardzo elastyczne i lekkie buty, które nadadzą się do lekkich prac. Takich jak montaż czy praca serwisowa. Są bardzo przewiewne, co pozwala uniknąć otarć i potliwości.

Buty robocze — Ochraniają nie tylko stopę, ale usztywniają również kostkę, ponieważ sięgają powyżej tego stawu. Idealnie pasują do pracy na budowie czy na zewnątrz.

Sandały robocze – Buty te idealnie nadadzą się do pracy w zakładach fryzjerskich, restauracjach czy przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów. Jest to najlżejszy z rodzajów butów roboczych, dostępnych na rynku.

Półbuty robocze – Przez swoją lekką budową i osłonę kostek, idealnie sprawdzą się do hal produkcyjnych, sklepów czy magazynów.