Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która dotyka głównie starszych ludzi i może powodować bardzo poważne komplikacje zdrowotne, które przekładają się na jakość życia oraz gorsze, codzienne funkcjonowanie. Nieleczone RZS może doprowadzić do tego, że nie będziemy mogli wykonywać żadnych czynności, w tym tych najłatwiejszych, jak trzymanie czy chodzenie. Jakie są pierwsze objawy RZS i na co powinniśmy zwracać uwagę?
RZS, zwane reumatoidalnym zapaleniem stawów (lub wcześniej atretyzmem) to niestety przewlekła oraz postępująca choroba o charakterze autoimmunologicznym. Najczęściej dotyczy osób starszych, choć może również atakować osoby „w sile wieku”.
Jest to choroba tkanki łącznej, która objawia się symetrycznym, bolącym, dolegliwym i przede wszystkim postępującym zapaleniem stawów. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być choroby genetyczne, czynniki środowiskowe, zaburzenia immunologiczne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne.
Jakie są objawy RZS?
Dużym problemem jest to, że na początku RZS objawy nie są typowe, a co za tym idzie, możemy stracić cenny czas, który jest niezbędny do szczegółowej diagnostyki, jak również podjęcia często specjalistycznego leczenia, w tym farmakologicznego.
Objawy RZS mogą być niestety mylone z wieloma innymi schorzeniami, co dodatkowo komplikuje sprawę. Objawy, które mogą towarzyszyć RZS to:
– ogólne osłabienie,
– gorsze samopoczucie, brak nastroju, niechęć do działania,
– pojawiające się stany podgorączkowe,
– szybkie oraz nadmierne pocenie się,
– spadek łaknienia i ubytek masy ciała (znaczący),
– symetryczne zapalenie stawów,
– niszczenie chrząstki oraz nasad kości,
– nieprzyjemne uczucie sztywności ciała z rana.
W jaki sposób można leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
RZS można leczyć operacyjnie, albo farmakologicznie. Podstawą jest oczywiście konsultacja ze specjalistą oraz przeprowadzenie obszernej diagnostyki. To właśnie na jej podstawie możliwe będzie podjęcie wiążącej decyzji. Choć nie wynaleziono do tej pory leku, który skutecznie rozwiązałby problem RZS, obecne leki mogą znacząco złagodzić objawy, spowolnić proces chorobowy, dać wytchnienie, jak również sprawić, że bez problemu będziemy mogli normalnie funkcjonować.
Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, jest oczywiście rehabilitacja, która może znacząco ułatwić wykonywanie codziennych czynności, jak również sprawić, że nasilenie bólu oraz obrzęku będzie mniejsze. Na pewno warto rozważyć wszystkie metody.