Lublin to miasto znajdujące się we wschodniej Polsce, jest stolicą województwa i powiatu lubelskiego.

Jest to przepiękne miasto, położone na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Z pewnością warto zobaczyć zabytki, w jakie obfituje Lublin. Lublin w jeden dzień – co warto zobaczyć? Podpowiadamy.

Brama Krakowska

Koniecznie trzeba zajść na lubelskie Stare Miasto i zobaczyć Bramę Krakowską. Określić ją można mianem symbolu Lublina. Brama powstała z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Początkowo była ona gotycka, potem przemieniono ją na bardziej barokową.

W Bramie Krakowskiej mieści się Muzeum Historii Miasta Lublin, które oferuje bardzo ciekawą podróż przez historię.

Stare Miasto – Rynek

Jest to niezwykle uroczy rynek. Mieści się przy nim dawny ratusz. Na rynku podziwiać można piękne, zdobne kamienice.

W sezonie rynek ożywa. Odbywa się tu chociażby Jarmark Jagielloński.

Miło posiedzieć na rynku i delektować się niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.

Wieża Trynitarska

Dużą atrakcją jest wejście na Wieżę Trynitarską – można z niej zobaczyć panoramę miasta. Widoki są naprawdę imponujące.

Wieża ta jest najwyższym budynkiem w Lublinie.

Bez wątpienia warto zobaczyć Wieżę Trynitarską od środka – znajduje się tam ciekawe Muzeum Archidiecezjalne.

Archikatedra Lubelska

Jeśli interesuje Cię budownictwo sakralne, koniecznie zobacz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. To jeden z największych kościołów w mieście. Świątynia pochodzi z lat 1586-1625. Utrzymana jest ona w stylu barokowym.

W świątyni znajdują się iluzjonistyczne freski Józefa Mayera, które robią duże wrażenie.

We wnętrzu znajdują się również piękne, sporych rozmiarów organy.

Grafiki Andrzeja Kota

To atrakcja zwłaszcza dla kociarzy – kamienica pokryta motywami kota, namalowanymi przez tutejszego grafika, Andrzeja Kota. Przy tej kamienicy koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie.

Zamek

Bedąc w Lublinie, bez wątpienia trzeba wybrać się do zamku. Początków zamku należy szukać w XII w. Jednak dopiero w trakcie panowania króla Kazimierza Wielkiego powstał w tamtym miejscu zamek murowany.

Zamek spotykały liczne przebudowy – ostatnia miała miejsce w XIX w.

W zamku znajduje się Muzeum Narodowe w Lublinie. Obejrzeć tam można wspaniałe dzieła sztuki z różnych epok.

Ogród Saski

By odpocząć i nabrać sił na dalsze zwiedzanie warto odwiedzić piękny Ogród Saski. Utrzymany jest on w stylu angielskim. W parku tym można usiąść na ławeczce lub na trawie i cieszyć się zielenią drzew oraz kolorami kwiatów.

Kaplica Trójcy Świętej

Ta kaplica jest bardzo atrakcyjna ze względu na znajdujące się w niej barwne malowidła bizantyjskie. Robią one naprawdę duże wrażenie.

Donjon – Wieża Zamkowa

Warto wejść na Wieżę Zamkową, by zobaczyć Lublin z góry. To kolejny obok Więzy Trynitarskiej punkt widokowy – warto wybrać się na oba.

Teatry

Na zwieńczenie dnia w Lublinie najlepiej wybrać się na spektakl do jednego z dwóch bardzo ciekawych teatrów: do Teatry Starego lub do Teatru im. Juliusza Osterwy. Oba teatry posiadają bogatą tradycję.

Można tam znaleźć wystawienia klasycznych sztuk, jak i nowszą dramaturgię – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Spektakle z tych teatrów wystawiane są na ogólnopolskich festiwalach i cieszą się uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków.

Podsumowanie

Lublin to przepiękne miasto z wielowiekową tradycją. Z pewnością warto tu przyjechać, by podziwiać piękne zabytki, pójść do muzeum, a także odwiedzić tutejsze teatry. Dobrym pomysłem jest także beztroski spacer pięknymi uliczkami i placami Lublina. Mało który turysta nie jest oczarowany klimatem tego miasta.