Chcesz pojechać na urlop w czasie pandemii? Zastanawiasz się, jakie miejsca w Polsce warto odwiedzić? Sprawdź kilka naszych pomysłów!
Pałac Jankowice
Pałac w Jankowicach to najstarszy przykład architektury romantycznego klasycyzmu w Wielkopolsce. Zbudowany na początku XIX wieku, otoczony jest dużym parkiem, przez który poprowadzono trasę spacerową. Rozbudowano go prawie 100 lat później. W okresie międzywojennym ówcześni właściciele, Kwileccy, gościli tu wielu polityków, dyplomatów i ludzi kultury. Wśród nich był późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle.
Zamek w Kórniku
Znajduje się na Liście Pomników Historii. Obecnie pełni funkcję siedziby muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Można w nim zobaczyć wiele unikalnych eksponatów. Kolekcja obejmuje pamiątki narodowe i historyczne z różnych epok: zbroje, obrazy królów polskich, hetmanów, a także portrety rodzinne Działyńskich i Zamoyskich. Co ciekawe, wiele obrazów zostało namalowanych przez znakomitych artystów, takich jak Bacciarelli, Rubens, Grottger.
Jasna Góra
Co roku na Jasną Górę przybywają miliony wiernych i turystów nie tylko z Polskich, ale z różnych zakątków świata. Większość osób przyjeżdża tu, by zobaczyć słynny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Każdy wierzący chce się przy nim pomodlić. Największa uroczystość odbywa się 15 sierpnia z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Możesz tutaj zobaczyć cykl obrazów “Golgota Jasnogórska”, Muzeum 600-lecia, Skarbiec i Salę Rycerską. Oprócz tego w Częstochowie znajduje się pomnik św. Jana Pawła II, czy kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zamek w Kwidzynie
To duży zespół zamkowo-katedralny, wzorowany na zamkach krzyżackich. Ta czteroskrzydłowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem krużgankowym posiada charakterystyczną wieżę o charakterze obronnym. Znajduje się 55 metrów od zamku i jest z nim połączona bezpośrednio długą kruchtą. Do zachodniej części obiektu dostawiono gdanisko, połączone z zamkiem kruchtą wspartą na pięciu wysokich arkadach. Większa część budynku pochodzi z pierwszej połowy XIV, pierwotnie powstał w 1322 roku i był niegdyś siedzibą kanoników diecezji pomezańskiej. Obecnie mieści się w nim muzeum.
Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu
Gotycki kościół zbudowany około 1360 roku. Rozbudowano go w połowie XV wieku. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670 roku. Pod koniec XIX wieku katedra została odnowiona zgodnie z wytycznymi ks. J. Karsznickiego (w tym okładzina elewacyjna z cegły).
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
To obecnie najstarszy obiekt muzealny w Polsce. Prezentuje kolekcje sztuki zainicjowane przez rodzinę Potockich. Rezydencja ma dwa boczne skrzydła i została zbudowana w stylu barokowym. Wnętrza zawierają oryginalne wyposażenie, dekoracje sztukatorskie, obrazy, rzeźby w stylu regencji. Kompleks otaczają przepiękne ogrody pałacowe. Pałac w Wilanowie pełnił funkcję rezydencji króla polskiego Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery, znanej jako Marysieńka.
Kraków
Położona nad Wisłą dawna stolica Polski powszechnie uznawana jest za kulturalne centrum kraju. Kraków zachował swój średniowieczny, królewski charakter. Wzgórze Wawelskie płynnie łączy się ze Starym Miastem. Stąd już blisko do dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz, która dziś jest pełna modnych restauracji, barów i klubów. Zachowało się tu kilka synagog i dwa duże cmentarze żydowskie. Nasz przewodnik turystyczny po Krakowie zachęca do odwiedzenia w pierwszej kolejności Bazylii Mariackiej, Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedry Wawelskiej i Sukiennic.