Sporty wodne cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów odwiedzających nadmorskie miejscowości, ale również Mazury, które powoli stają się centralnym ośrodkiem wodnych sportów ekstremalnych. Kraina Tysiąca Jezior to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z jazdą na skuterze wodnym, która powinna przebiegać zgodnie z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. O jakie zasady chodzi?

Jazda na skuterze wodnym: uprawnienia

Skuter wodny wedle przepisów jest małym statkiem o napędzie mechanicznym, dlatego też jego prowadzenie podlega obowiązkowi posiadania patentu motorowodnego. Dla wielu jest to dosyć zaskakujące zważywszy na fakt, że do prowadzenia niektórych motorówek o małej mocy silnika (do 10kW) wystarczy jedynie dowód osobisty. Konieczność zdania testu na sternika motorowodnego ma jednak związek z możliwością rozwijania stosunkowo dużych prędkości na skuterze wodnym przy niewielkiej masie pojazdu. Co ważne, kurs motorowodny najczęściej trwa 2 dni, ale wymaga zdania egzaminu końcowego. Do szkolenia mogą przystąpić osoby po ukończeniu 14. roku życia.

Jazda na skuterze wodnym: kontrola nad pojazdem

Skuter wodny, podobnie jak inne pojazdy wodne, nie posiada hamulców, o czym każdy wsiadający na skuter powinien pamiętać. Natychmiastowe zahamowanie skutera jest niemożliwe – pojazd wytraca prędkość dopiero po wyłączeniu zapłonu, przez co droga hamowania może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu metrów. Dlatego też tak ważne jest zachowanie maksymalnej czujności i kontroli nad pojazdem, zwłaszcza w najbardziej obleganych rejonach akwenu wodnego.

Jazda na skuterze wodnym: kamizelka

Przed wejściem na skuter wodny należy pamiętać o tak ważnej rzeczy, jaką jest kamizelka asekuracyjna. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a dobrze dobrana nie powinna ograniczać ruchów. Dla zwiększenia komfortu jazdy i ochrony przed wychłodzeniem organizmu warto założyć również piankę termoizolacyjną, którą często można wypożyczyć wraz ze sprzętem wodnym.

Jazda na skuterze wodnym: wynajem

Zakup własnego skutera wodnego to spory wydatek, dlatego warto rozważyć wynajem skuterów wodnych w Mikołajkach, jeśli to właśnie tam planujemy letni wypoczynek. Czarter pojazdu jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej przystępnym cenowo, które dodatkowo pozwala cieszyć się szybką jazdą na skuterze o wybranej mocy silnika. Fala Adrenalinywypożyczalnia sprzętu wodnego w Mikołajkach w trosce o zadowolenie swoich klientów umożliwia wynajem skutera do samodzielnej jazdy po akwenie, jak również wynajem wraz z usługami osoby posiadającej patent sternika motorowodnego.