Tuczno to miejscowość, która już samym swym położeniem może oczarować zaglądających na jej teren turystów. Bliskość jezior i lasów to wielki walor, który skutecznie przyczynia się do rozwoju turystyki na terenie Tuczna. Miejscowość ta jest też wspaniałym celem wycieczki dla tych, których fascynuje historia. Dlaczego? Bo tu wznosi się jedna z piękniejszych polskich rezydencji, będącą w dawnych czasach własnością rodu Wedel – Tuczyńskich. Zamek w Tucznie bez wątpienia jest jednym z tych zabytków, obok których trudno jest przejść obojętnie. Co warto zobaczyć podczas wizyty na jego terenie?


Zamek w Tucznie to obecnie elegancki hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne, mimo to dla miłośników historii i pięknych zabytków wciąż pozostaje on kuszącym celem krajoznawczej wycieczki. Dlaczego? Bo zamek ten jest budowlą, którą warto zobaczyć w kilku powodów. Malownicze położenie między jeziorami Tuczno oraz Zamkowym bez wątpienia jest jednym z nich. Wspaniale prezentuje się też piękny park, który otacza tę rezydencję i który nadaje jej jeszcze większego uroku.

Tuczno – nocleg w zamku

Zamek ten przyciąga jeszcze innymi ciekawostkami. Warto podkreślić, że jest to jedna z nielicznych rycerskich siedzib na terenie Pomorza Zachodniego, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Fakt ten sprawia, że zamek w Tucznie nabiera jeszcze większej wartości. Rezydencja ta może się jednocześnie pochwalić długą historią, w której nie brak ciekawych i bardzo ważnych wydarzeń. Dzieje tej budowli sięgają I połowy XIV wieku. Wiadomo, że początkowo była to typowa gotycka siedziba rycerska, która miała służyć panom Wedel – Tuczyńskim, ówczesnym właścicielom Tuczna i najbliższej okolicy. Pierwotnie budowla ta składała się z części mieszkalnej oraz otaczających ją murów obronnych, jednak z czasem zmieniła ona swój charakter. Z gotyckiej, obronnej budowli, zamek w Tucznie przemienił się w wygodną rezydencję, która dziś urzeka barokową sylwetką. Mimo tych zmian zamek jest cennym zabytkiem i obiektem, który z pewnością stanie się dla każdego miłośnika historii bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po terenie Pomorza Zachodniego.

W Polsce nie brak pięknych zamków, które z pewnością warto zobaczyć. Kto w trakcie krajoznawczej wycieczki po terenie Pomorza odwiedzi Tuczno, ten z pewnością nie będzie żałować. Tutejszy zamek ma wiele uroku, a wspaniała okolica sprawia, że jego zwiedzenie dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą i ciekawym doświadczeniem.