Wakacje są najlepszym czasem w roku! To moment, kiedy najchętniej korzystamy z urlopu: wycieczki, relaks nad morzem lub w górach (a może w bardziej egzotycznych miejscach?), gorące słońce i długie wieczory. No właśnie… Słońce. Co zrobić, kiedy pogoda okazuje się zbyt gorąca? Jak wspomóc nasz organizm w walce z falami upałów? Zapraszamy do artykułu, w którym damy Wam kilka wskazówek, by bezboleśnie przetrwać lato.

Skóra woła o pomoc – filtry

Używanie kremu z filtrem to podstawa! Promienie słoneczne dostarczają nam zbawiennej witaminy D3, która odpowiada m. in. za prawidłowy rozwój kości i funkcjonowanie układu krążeniowego. Poza tym to naturalny sposób na osiągnięcie pięknej opalenizny. Niestety, wystawianie się na działanie słońca nie ma samych plusów. Do naszej skóry docierają również bardzo szkodliwe promienie UV, które mogą być powodem choroby nowotworowej, dlatego stosowanie kremu z filtrem jest szalenie ważne. Stanowi on barierę przed niebezpiecznym promieniowaniem. Najważniejsze jest znalezienie środka, który ochroni zarówno przed promieniami UVA. jak i UVB. Następnie należy zdecydować się na odpowiedni poziom zabezpieczenia skóry. czyli faktor Peristent Pigment Darkening (PPD), który na opakowaniach określany jest jako SPF. Jego wartości na ogół wahają się od 10 do 50. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą pozwolić sobie na niższy filtr, jednak te z jasną (oraz dzieci) zawsze powinny korzystać z wysokich, by uniknąć poparzeń słonecznych.

W 70% składamy się z wody

Powszechnie wiadomo, że człowiek w większości składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia. Wysoka temperatura i aktywność fizyczna niestety powodują, że tracimy jej dość dużo. Należy zawsze pamiętać o odpowiednim uzupełnieniu tego niedoboru, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu! Nie każdy jednak lubi pić wodę, zatem co w zamian? Jest mnóstwo zamienników, które pozwalają na uzupełnienie płynów. W upalne dni świetnym pomysłem będzie świeżo wyciskany sok z owoców lub warzyw albo lemoniada. Warszawa, Wrocław, Trójmiasto – niezależnie, gdzie aktualnie jesteś, na każdym rogu ulic w mieście z pewnością znajdziesz uroczy lokal z pysznymi napojami. Daj sobie chwilę wytchnienia w zwiedzaniu i skuś się na spróbowanie czegoś orzeźwiającego. Twój organizm Ci za to podziękuje.

Odpoczynek na wagę złota

Wakacje to okres wzmożonej aktywności. W końcu urlop jest zawsze za krótki, a miejsc do zwiedzenia mnóstwo. Oczywiście, czas wolny należy wykorzystać jak najlepiej, by zdobyć piękne wspomnienia na długie lata, jednak nasze ciało potrzebuje również odrobiny błogiego lenistwa. Wysokie temperatury są bardzo obciążające dla organizmu, a jeśli będą one towarzyszyły wysiłkowi, to jesteśmy o krok od przemęczenia. Zadbaj o ciało i pozwól sobie na chwilę wytchnienia w cieniu drzew lub w klimatyzowanym pomieszczeniu. Będzie to idealna regeneracja na kolejny dzień pełen nowych wrażeń.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w wyeliminowaniu nieprzyjemnych skutków upałów i zawsze będziesz mógł w pełni cieszyć się swoimi wakacjami. Każdego dnia należy mieć na uwadze, że zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem, o który powinniśmy dbać w każdej sytuacji.