Branża turystyczna to zorganizowany mechanizm, który działa tylko dzięki swojej różnorodności. Jakie trzeba mieć kompetencje, by w niej pracować? Co liczy się najbardziej w tej branży? Jak sprawdzić, czy się nadajemy do pracy w branży turystycznej?

Co zrobić, by pracować w turystyce?

Turystyka to bardzo specyficzna branża. By w niej pracować, nie potrzebujemy kursów, czy szkoleń. W zależności od tego, co chcielibyśmy robić, musimy posiadać różne umiejętności.

Jedną, wspólną cechą, łączącą wszystkich pracowników tej branży, jest dobry kontakt z klientami. Dla nich i dzięki nim pracujemy. To tutaj odpowiednim stwierdzeniem jest “klient ma zawsze rację”.

Nie jest trudno zdobyć doświadczenie w branży turystycznej. Jest to bowiem praca na kuchni, w gastronomii, w hotelach, a także w obiektach takich jak muzea, czy parki rozrywki. Wszystkie te branże, po lockdownie szukają pracowników. Nie tylko ich brakuje. Pracowników brakuje również w branżach medycznych, czy szkolnictwie. Portalplock.pl informuje również o tym w artykule: https://portalplock.pl/rozmaitosci/praca-szukasz-pracy-sprawdz-gdzie-brakuje-specjalistow-barometr-zawodow-nie-pozostawia-zludzen/bTRKuk9P3e5f6tjrcsMq.

Jakie kompetencje trzeba mieć w branży turystycznej?

Pracownicy turystyki muszą wykazywać się ogromną cierpliwością. Muszą być również empatyczni. Branża turystyczna to praca przez 24 godziny na dobę. Będąc pracownikiem hotelu, musimy być o każdej porze do dyspozycji klientów. Jeżeli zajmujemy się gastronomią, cały dzień intensywnie biegamy między kuchnią, a gośćmi. Przewodnicy również pracują często wiele godzin bez przerwy. Wszystko to dlatego, że sezon na wakacyjne wyjazdy w Polsce to czas ferii zimowych oraz czas wakacji. W ostatnich latach coraz częściej wyjeżdżamy także w czasie długich weekendów. Są to jednak nadal krótsze lub dłuższe okresy w ciągu roku.

Trzeba więc być w tym czasie odpornym na stres i nie dać się sprowokować nikomu pomimo zmęczenia. Pracownicy z tej branży to osoby wstające wcześnie, punktualnie stawiające się na miejscu pracy i przede wszystkim pełne pasji.

Jeśli chcemy zrobić karierę w zawodzie związanym z branżą turystyczną, musimy się temu poświęcić w stu procentach. Chcemy być kucharzem? Tylko godziny pracy na kuchni, ciągłe szkolenia i próby sprawią, że będziemy naprawdę dobrzy. Wtedy będziemy mogli liczyć na zatrudnienie w najlepszych hotelach i knajpach w okolicy.

Kto może pracować w branży?

W branży turystycznej pracuje bardzo dużo osób młodych. Studenci, czy nawet uczniowie, którzy w czasie wakacyjnym chcą sobie dorobić, są przyjmowani przez właścicieli firm z otwartymi rękami. Możemy iść na studia o kierunku turystyka, czy gastronomia. Jednak nie jest to wymagane przez nikogo. Jeśli mamy kontakt z żywnością, to wymagane jest jedynie posiadanie książeczki sanepidowskiej. Jeśli zaś obejmujemy takie stanowiska jak na przykład ratownik, to musimy zdać egzamin.

Branża turystyczna jest wielobarwna, potrafi nam dać wiele satysfakcji i pokazać, jak wyglądają wakacje od strony obsługi. Nie potrzebujemy odpowiedniego wykształcenia, by zacząć zarabiać. Przyda nam się za to wiele pasji.