My ludzie jesteśmy stałocieplni i w związku z tym do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy komfortu termicznego. Nie tolerujemy ani marznięcia, ani przegrzania, a każdy z tych stanów przeszkadza nam zarówno w pracy, jak i podczas odpoczynku. W stanach ekstremalnych zresztą jest to groźne również dla naszego zdrowia i życia.
Na szczęście wymyśliliśmy coś takiego jak klimatyzacja i jest to coraz częściej i chętniej montowana instalacja w naszych mieszkaniach, domach i miejscach pracy. Nie ma się zresztą czemu dziwić, gdyż jakkolwiek jeszcze nie tak dawno temu klimatyzacja była w domu wysokim komfortem, tak obecnie koszt jej zakupu i utrzymania nie jest wcale aż tak wysoki.
Istnieją zarówno zasady co do prawidłowego użytkowania klimatyzatora, jak i doboru odpowiedniego sprzętu.
Klimatyzacja a zdrowie
Do niedawna istniało dość powszechne przeświadczenie, że klimatyzacja wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Tymczasem nie jest to prawdą obligatoryjną, ale uzależnioną od pewnych czynników, gdyż niekorzystny wpływ na zdrowie klimatyzacja będzie miała wyłącznie wówczas, gdy nie będziemy z niej prawidłowo korzystać.
Takim sztandarowym i dość powszechnym błędem popełnianym przez użytkowników klimatyzatorów jest ustawianie urządzenia na zbyt niskie temperatury. A tymczasem w każdej instrukcji obsługi zawarta jest informacja o ustawianiu chłodzenia na temperaturę nie niższą od 7 stopni Celsjusza w stosunku do temperatury otoczenia. Taki przedział jest całkowicie bezpieczny, ale przekroczony sprawia, że nasz organizm nie będzie w stanie dostosować się do tej różnicy. Przykładowe wejście z ulicy przy temperaturze otoczenia 35 stopni Celsjusza do sklepu, w którym klimatyzator ustawiony jest na 20 stopni Celsjusza, może bardzo łatwo wywołać u wchodzącego przeziębienie. Szoki termiczne nie są dla naszych organizmów czymś pożądanym.
Ponadto za optymalną temperaturę klimatyzowanego pomieszczenia uważa się taką w granicach 23-26 stopni Celsjusza, przy wilgotności powietrza na poziomie 40-60%. Dodatkowo nie powinno się stosować nawiewu chłodnego powietrza na rozgrzane ciało, ten powinien być nieodczuwalny.
Dobór mocy klimatyzatora
Dla właściwego użytkowania instalacji chłodniczej ważny jest również właściwy dobór mocy klimatyzatora. Oczywiście im większa moc, tym wzrastają możliwości urządzenia, ale chociaż przekłada się to na wyższą ceną zakupu i na wyższe rachunkami za prąd, to nieodpowiednio dobrana moc (czytaj: zbyt niska) może spowodować, że urządzenie będzie miało zbyt niska wydajność, a więc efekt chłodniczy będzie po prostu mizerny.
Druga strona medalu to oczywiście nadmierna moc klimatyzatora, gdzie efektywność instalacji nijak będzie się miała do zapotrzebowania, a znacznie wzrośnie zużycie prądu. Dlatego wybór klimatyzatora powinien być bezwzględnie dokonywany przez fachowca – może nam w tym pomóc firma XXX.
Wentylowanie klimatyzowanych pomieszczeń
Poprawne działanie klimatyzacji zależy również od sprawnie działającej wentylacji, a to dlatego, że klimatyzowanie pomieszczenia odbywa się poprzez cyrkulację powietrza – ciepłe wywiewane jest na zewnątrz, dzięki czemu w pomieszczeniu pozostaje powietrze chłodniejsze. Wentylacja jest niezbędna, ponieważ bez niej klimatyzator nie będzie działał prawidłowo.
Dobrze dobrany rodzaj klimatyzacji
Dobór odpowiedniej opcji samego urządzenia jest również elementem znaczącym przy późniejszej właściwej obsłudze klimatyzacji. Obecnie dostępne typy klimatyzatorów to split, multisplit oraz klimatyzatory przenośne.
Klimatyzatory split sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach pojedynczych, klimatyzatory multisplit montuje się w pomieszczeniach o dużej kubaturze, a także do obsługi większej ilości pomieszczeń, natomiast klimatyzatory przenośne posłużą do schłodzenia pojedynczego, niewielkiego pomieszczenia, w którym znajduje się okno.
To, jakie urządzenie będzie optymalne jednakowo dla naszego mieszkania lub domu, a także w zgodzie z naszymi oczekiwaniami oraz z portfelem najlepiej oceni fachowiec. Tylko specjaliści bowiem mogą dokonać odpowiednich obliczeń i również fachowo zająć się montażem całego urządzenia.