Czyste Tatry i Województwo Małopolskie od lat razem działają na rzecz ochrony bogactwa krajobrazowego w regionie. W tym roku współpraca obejmować będzie jeszcze więcej wspólnych aktywności. Małopolska została głównym partnerem wydarzenia, a jego tegoroczna edycja (26-27 lipca, Zakopane) odbędzie się pod hasłem Czyste Tatry ekoMałopolska 2019, nawiązującym do uruchomionego przez województwo programu nakierowanego na ochronę środowiska i edukację ekologiczną. W realizacji tych celów ponownie pomogą znani youtuberzy, promujący dbanie o przyrodę w ramach spotkania Małopolska Eko MeetUp. 

W ciągu ośmiu lat wolontariusze Czystych Tatr zebrali z gór ponad 5 ton odpadów. Projekt nie ogranicza się jednak wyłącznie do wielkiego sprzątania, ale skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej i uświadamianiu zagrożeń, jakie niosą dla przyrody nieodpowiedzialne zachowania, w tym śmiecenie.

Czyste Tatry ekoMałopolska 2019

Ochrona środowiska to temat przewodni także dla Województwa Małopolskiego, od lat wspierającego Czyste Tatry i promującego proekologiczne postawy wśród mieszkańców. W tym roku zaangażowanie Małopolski w tej kwestii jest jeszcze większe. Ogłoszona niedawno strategia ekoMałopolska proponuje działania we wszystkich najważniejszych dziedzinach, jak m.in. poprawa jakości powietrza, zapobieganie zmianom klimatycznym, właściwa gospodarka odpadami oraz ochrona przyrody i krajobrazu. Do każdego z tych obszarów przygotowywane są konkretne propozycje i rozwiązania, wpływające na polepszenie stanu środowiska w regionie. Kluczowym krokiem programu jest jednak edukacja, aktywizacja i kształtowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie. To m.in. w tym obszarze Województwo Małopolskie współpracuje z Czystymi Tatrami, jako partner główny wydarzenia, co podkreśla hasło tegorocznej edycji – Czyste Tatry ekoMałopolska 2019.

– Poprzez program ekoMałopolska, zachęcamy mieszkańców do działań proekologicznych, dzielimy się ekspercką wiedzą i podkreślamy, jak ważne jest dbanie o nasze naturalne środowisko. Zależy nam, by świadomość na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami była coraz większa, a mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w dbaniu o najbliższe otoczenie. Czyste Tatry realizują te zadania już od ośmiu lat. Łącząc wspólne siły, jesteśmy przekonani, że uda nam się osiągnąć zamierzone cele z jeszcze lepszym efektem – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W realizacji tych ambitnych założeń Czyste Tatry EkoMałopolska 2019 będą mogły liczyć też na pomoc znanych youtubuerów. Internetowi twórcy, na co dzień przykuwający uwagę setek tysięcy widzów, w ramach Małopolska Eko MeetUp, po raz kolejny będą promować odpowiedzialne podejście do środowiska wśród swoich fanów. W ostatni weekend lipca zamienią komputery i smartfony na rękawice i worki na śmieci, by ruszyć z nimi na szlaki na wielkie sprzątanie. Wezmą też udział w największej Lekcji Ekologii, próbując pobić rekord Polski. Na Dolnej Równi Krupowej spotkać będzie można m.in. Rezigiusza. Youtubera, którego kanał śledzi ponad 3,7 mln widzów, a od trzech lat jest ambasadorem Czystych Tatr. W miasteczku festiwalowym pojawią się również m.in. Zio i Agu, Szymeq, Czoklet, N3jxiom, Vibe, LisekHD i Dev.

Wszyscy, którzy chcą wraz z twórcami internetowymi wybrać się na tatrzańskie trasy, wciąż mogą zgłosić swój udział w finale Czystych Tatr ekoMałopolska 2019. Wystarczy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie czystapolska.org.pl/rejestracja/. Wolontariuszem może zostać każdy, także osoby niepełnoletnie, po wyrażeniu zgody przez rodzica lub opiekuna. Obok spotkania z youtuberami, na uczestników wydarzenia czeka masa atrakcji, w tym koncert Afromental, warsztaty ekologiczne, gry edukacyjne, pokazy kulinarne oraz animacje, które urozmaicą czas najmłodszym miłośnikom gór. Wstęp jest bezpłatny.