Rejon Pienin i Gorców to miejsce wyjątkowe nie tylko pod względem niezapomnianych widoków, ale także atrakcji turystycznych, przyrodniczych czy historycznych. Niedalekie położenie od Tatr powoduje, że wyjazd wakacyjny lub w trakcie ferii zimowych połączyć można także z tamtym regionem. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w Gorcach, jest Wąwóz Papieski. 

Gdzie znajduje się Wąwóz Papieski?

Wąwóz Papieski to unikalne i niezwykle urokliwe miejsce, które znajduje się we wsi Kluszkowce. Bliskie położenie Jeziora Czorsztyńskiego, Pienin i wyjątkowej pod względem geologicznym góry Wdżar, powoduje, że jest to idealna atrakcja do odwiedzenia podczas wakacji w rejonie Małopolski.

Ciekawa i specjalnie przygotowana zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych ścieżka edukacyjno-przyrodnicza to jedna z atrakcji, jaką oferuje Ośrodek Czorsztyn-ski, znajdujący się w pobliżu wejścia do Wąwozu Papieskiego. W ramach oferty skorzystać można również ze sprzętu wodnego, wyciągów krzesełkowych, Bike-Parku, nart w okresie zimowym czy zjeść pyszny posiłek w jednej z regionalnych karczm.

Co można zobaczyć w Wąwozie Papieskim?

Nazwa Wąwozu Papieskiego wiąże się z niezwykle ważnym wydarzeniem, które miało tu miejsce w 1978 roku. Na terenie kamieniołomów odprawił wówczas Mszę Świętą Kardynał Karol Wojtyła. To wydarzenie w połączeniu z nietypową strukturą geologiczną, niecodziennymi widokami oraz ciekawymi miejscowymi legendami, czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. W ramach ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, która rozpoczyna się nieopodal Ośrodka Czorsztyn-Ski, zobaczyć można lokalną faunę i florę, piękną panoramę Tatr oraz poznać specyfikę skał magmowych, z których zbudowana jest góra Wdżar.

Anomalie magnetyczne i unikalny klimat

Atrakcje turystyczne w Wąwozie Papieskim to również stare, nieczynne już dziś wyrobiska oraz możliwość wynajęcia przewodnika, który przybliży historię i specyfikę tego miejsca. Na terenie kamieniołomów występują unikalne ujemne anomalie magnetyczne, powstałe wskutek uderzenia pioruna. Kompas przyłożony do skał, zamiast północy wskazuje południe i odwrotnie. Miejsce to znajduje się na szczycie góry Wdżar, na które można wejść lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Przejście przez Wąwóz Papieski w niektórych miejscach wymaga nieco wysiłku i trudności, co dodatkowo czyni go niezwykle atrakcyjną i ciekawą opcją na wakacyjne podboje. Po przejściu ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej można wybrać się nad Jezioro Czorsztyńskie i skorzystać z rowerów wodnych lub zjeść smaczny posiłek regionalny w jednej z lokalnych karczm.