Wybór urządzenia grzewczego do swojego domu jest niezwykle ważny. Możliwości jest tutaj bardzo wiele. W końcu dostępne są piece na trociny, kotły na drewno, pellet czy węgiel. Jednak bez względu na rodzaj wybranego pieca pod kątem paliwa oraz mocy, mogą być to kotły bez podajnika lub z podajnikiem. Czym różnią się między sobą i który lepiej wybrać?

Zasypowe kotły bez podajnika

Kotły bez podajnika wymagają pełnej obsługi użytkownika, ponieważ paliwo zasypywane jest ręcznie. Załadunek odbywa się średnio co 24 godziny. Jednak tego typu modele są tanie w zakupie i eksploatacji, co często rekompensuje te niedogodności. Warto również dodać, że kotły zasypowe zwykle spalają czysto, a do tego można zasilać je większością dostępnych paliw. Jeśli są to na przykład piece na trociny, zrębki i słomę, czyli szeroko pojętą biomasę – zwykle są to kotły o dużym zbiorniku. Trudno byłoby uzupełniać je ręcznie, dlatego rzadko można spotkać piece na trociny bez podajnika. Jednak wybierając kotły na drewno czy węgiel do niewielkich gospodarstw domowych – jak najbardziej wciąż chętnie sięga się po tańsze kotły c.o. bez podajnika.

Automatyczne kotły z podajnikiem

Kotły z podajnikiem są w pełni zautomatyzowane, charakteryzują się inteligentnym działaniem, a ingerencja użytkownika to jedynie wsypanie opału i usuwanie popiołu. Odbywa się to oczywiście znacznie rzadziej niż w przypadku kotłów zasypowych. Czas pracy bez konieczności obsługi to w przypadku kotłów z podajnikiem nawet kilkanaście dni. Automatyczne kotły z podajnikiem posiadają sterowniki, które kontrolują pracę urządzenia, a do tego paliwo spalane jest czysto i ekonomicznie. Cena kotłów z podajnikiem jest jednak wyższa niż zasypowych, przez co wiele osób z nich rezygnuje. Jest to w zasadzie jedyna wada tego typu urządzeń.

Piec podajnikowy czy zasypowy?

Wybór odpowiedniego kotła zwykle zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji jego użytkowników. Jak podsumowuje pracownik sklepu z kotłami na pellet 499.pl:

Kotły z podajnikiem są bardzo wygodne, ponieważ dostarczają opał do komory spalania w sposób automatyczny. Minimalizuje to nakłady pracy ich użytkowników. Niemniej takie modele są znacznie droższe w zakupie i utrzymaniu, w związku z czym wielu klientów decyduje się na kotły bez podajnika.

Zarówno kotły z automatycznym podajnikiem, jak i bez niego, doskonale sprawdzą się jako urządzenie grzewcze w każdym domu. Kluczowe jest jednak odpowiedzenie sobie na pytanie, czy lepiej zapłacić więcej i palić w piecu wygodnie, czy jednak zaoszczędzić i liczyć się z koniecznością dosypywania do kotła ręcznie przynajmniej raz na dobę.