Kwas hialuronowy charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem w kosmetologii. Jest to jedna z najczęściej stosowanych substancji aktywnych, a najszersze zastosowanie znajduje jako krem nawilżający. Czym jest i dlaczego jest tak popularny?  Podpowiadamy.

Czy jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów. Jest to więc łańcuch, który składa się z powtarzalnych jednostek dwucukrowych. Co ciekawe, uznaje się go za najstarszą ewolucyjną formę glikozaminoglikanów, ponieważ jest naturalnym biopolimerem, który występuje zarówno u człowieka, jak i innych kręgowców, a nawet bakterii.

W organizmach żywych możemy spotkać go w postaci soli sodowej, jednak wraz z wiekiem jego ilość drastycznie maleje, co powoduje, że skóra staje się sucha i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne.

Jak działa kwas hialuronowy w kosmetologii?

Szukając frazy kwas hialuronowy zastosowanie, możemy się nieco zdziwić, bowiem tych właściwości jest naprawdę wiele. W kosmetologii mamy do czynienia ze stosowaniem kwasu hialuronowego i jego pochodnych, czyli hialuronianu sodu i potasu. Składniki te pozyskiwane są w sposób biotechnologiczny, co z kolei wpływa na to, że kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny i może być stosowany przez cały rok. W kosmetykach występuje w trzech formach, które tworzą struktury. Możemy wyróżnić wielkocząsteczkową, średniocząsteczkową i krótkocząsteczkową.

Do głównych zadań kwasu hialuronowego w kosmetologii należą między innymi kompleksowa pielęgnacja i ochrona skóry.

Właściwości kwasu hialuronowego

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kwas hialuronowy posiada szereg właściwości, dlatego też jest jednym z najpopularniejszych produktów używanych w kosmetologii. Jest on cennym składnikiem kosmetyków odpowiedzialnych za nawilżanie, ochronę oraz przeciwstawianie się starzenia skóry. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, do których należą kremy, maseczki oraz toniki, jak i w produktach do pielęgnacji ciała, czyli balsamach i żelach do mycia. Jeśli posiadamy przebarwienia na twarzy, to kwas hialuronowy jest zdecydowanie tematem wartym zainteresowania.

Stosuje się go również w medycynie estetycznej, dlatego większości z nas może kojarzyć się modelowaniem ust.

Komu pomoże kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest preparatem, który działa niezwykle łagodząco i kojąco, dlatego też mogą korzystać z niego osoby, które zmagają się ze skorą wrażliwą. W tym przypadku jego idealną formą będzie maseczka, bądź serum do twarzy. HA jest idealny dla osób, które mają zaczerwienioną skórę wokół oczu, ponieważ przyniesie jej ukojenie. Kwas poleca się osobom, które zmagają się ze skórą odwodnioną oraz suchą.

Jest idealnym wyborem dla kobiet w czasie menopauzy oraz osób, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma bardzo silne właściwości, a więc efekt nawilżenia jest odczuwany niemalże zaraz po nałożeniu kremu. Regularne stosowanie kosmetyków z HA redukuje drobne zmarszczki, redukuje cienie pod oczami oraz poprawia elastyczność skóry.