Rusztowania są niezbędnymi elementami wyposażenia placu budowy, które wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach budowlanych, instalacyjnych, wykończeniowych, a także prowadzonych na wysokości. Ich wybór nie jest tak trudny, jakby mógł się wydawać, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników. Jakich? Podpowiadamy.

Rusztowania i ich podstawowe funkcje

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rusztowań. Możemy kupić zarówno rusztowania używane, jak i nowe. Wiele firm oferuje także ich wynajem np.: szalbud.pl. To, na którą z opcji się zdecydujemy zależy już od zapotrzebowania, charakteru prowadzonych prac oraz zasobów finansowych.

Rusztowania mają wiele zastosowań. Mogą stanowić zarówno konstrukcję wolnostojącą, jak i jezdną. Z powodzeniem można je również mocować do budynku. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, jednak najczęściej spotykane są w budowlanej. Ich pojawienie się na placach budowy stanowi podstawę prowadzenia prac na wysokości.

Rusztowania doskonale sprawdzają się w pracach prowadzonych na zewnątrz (m.in. wznoszenie ścian, prace elewacyjne i dachowe), jednak równie dobrze wewnątrz budynków (np. w trakcie montażu lub serwisu instalacji wentylacyjnych, elektrycznych czy też różnego rodzaju pracach wykończeniowych).

Rusztowania i ich rodzaje

Biorąc pod uwagę kryterium konstrukcyjne wymieniamy m.in.: rusztowania ramowe, stojakowe, modułowe, wspornikowe czy też kozłowe. Jeśli kryterium wyboru jest materiał, wówczas wymienić trzeba rusztowania drewniane i aluminiowe, a także wykonane z włókna szklanego oraz stali. Jeśli jednak patrzymy na sposób użytkowana, wówczas należy wymienić: rusztowania elewacyjne oraz jezdne.

Zobacz także: Rusztowanie przy budowie domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę wybierając je?

Wybór rusztowania – czym się kierować?

Stojąc przed wyborem rusztowania należy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce oraz rodzaj pracy do której jest ono potrzebne. Te czynniki determinują: rodzaj, wysokość oraz szerokość rusztowania. Następnie weźmy pod uwagę dopuszczalne obciążenie oraz montaż. W ostatnim przypadku wyróżnia się trzy łączenia tego sprzętu: zapadkowe, klinowe oraz zaciskowe.

Podczas prowadzenia wszelkiego rodzaju prac budowlano-remontowych (zwłaszcza na zewnątrz) bardzo ważne jest także zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony w postaci systemów osłonowych oraz zadaszeń. Jeśli idealnie dopasujemy je do rusztowań, wówczas możemy spodziewać się optymalnej osłony od niesprzyjających warunków atmosferycznych tj. wiatr, deszcz, śnieg, a także nadmierne nasłonecznienie. Plusem takiego działania jest również ochrona otoczenia placu budowy przed zapyleniem, które powstaje na skutek przeprowadzania różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych.

Chcesz wynająć rusztowania? Odwiedź: https://szalbud.pl/szalunki-scienne/